Jeleuri grecesti alterate au imbolnavit 11 copii din Iasi
011 colegi de scoala (clasa a V-a de la scoala din satul Dorobanti, comuna Aroneanu) au fost internati vineri si sambata la Spitalul de Boli Infectioase "Sfanta Parascheva" din Iasi. Copiii au mancat
11 colegi de scoala (clasa a V-a de la scoala din satul Dorobanti, comuna Aroneanu) au fost internati vineri si sambata la Spitalul de Boli Infectioase "Sfanta Parascheva" din Iasi. Copiii au mancat jeleuri servite de o fetita care-si aniversa ziua de nastere. Dulciurile erau insa alterate si au fost aduse din Grecia de tatal fetei. Dupa o jumatate de ora, parte din cei 11 copii s-au simtit rau. Starea de voma, cefaleea si durerile abdominale au dus la concluzia ca cei 11 copii au suferit o toxiinfectie alimentara. Angajatii Directiei de Sanatate Publica Iasi efectueaza in prezent testele de laborator pentru identificarea germenului care a imbolnavit cei 11 copii.























































