Hunedoara: Pensiunile de la munte sunt pline de Paşte
0Numărul solicitărilor pentru perioada sărbătorilor pascale depăşeşte capacitatea de cazare.
Pensiunile hunedorene sunt pline şi foarte puţine mai au locuri disponibile. Administratorii spun că acest lucru se întâmplă pentru că turiştii caută pensiunile montane.
Unităţile turistice din zona Orăştiei sau de pe Valea Cernei sunt ocupate total, rezervările fiind făcute din luna martie. Patronul Pensiunii Magic, de la Cinciş, Nicolae Brânduş, a spus că numărul solicitărilor venite din partea turiştilor se menţine constant, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut, iar gazdele îşi aşteaptă oaspeţii, potrivit obiceiului.
Plin şi la Hobiţa
“De Sărbători avem întotdeauna plin. A scăzut doar cererea companiilor pentru organizare de team-building sau cursuri pentru angajaţi”, a adăugat Brânduş.
Dacian Cristian, administratorul unor pensiuni de pe valea râului Hobiţa, în apropiere de Grădişte, afirmă că afacerea sa nu a fost afectată de criză. “Numărul solicitărilor a crescut cu circa 20 la sută şi, în anumite perioade, ne depăşesc capacitatea. Pentru aceste zile toate locurile sunt ocupate”, a mai spus Cristian.