Guvernul ii da pe proprietarii de centrale pe mana asociatiilor de locatari

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cozmanca l-a trimis la pensie pe consilierul care a divulgat cum vor cotiza proprietarii de centrale la sistemul de incalzire

Consilierul Corneliu Stelniceanu, cel care a dezvaluit ca proprietarii centralelor de apartament vor fi obligati sa plateasca si pentru reteaua comuna de incalzire, a fost trimis la pensie. Ministrul Administratiei Publice, Octav Cozmanca, a declarat, ieri, ca, in urma interpretarilor facute de Stelniceanu, conducerea ministerului a decis sa-l trimita "sa lucreze in alta parte, poate pe Varful Omu". Revenind la tonul mai serios, dar suparat de tot scandalul iscat in jurul normelor de aplicare, Octav Cozmanca a spus ca fostul sau subordonat se va pensiona, pentru ca, oricum, avea varsta. Cat priveste fondul problemei, Cozmanca a scaldat-o, nereusind sa convinga ca lucrurile ar sta altfel decat a relatat presa. Ministrul Administratiei spune ca decizia privind plata incalzirii de catre posesorii de centrale termice din apartamente se va lua de catre fiecare asociatie de locatari in parte si ca acesta este, de fapt, continutul normelor de guvern aprobate in sedinta de saptamana trecuta. Cu toate ca a recunoscut ca nu i se pare normal ca un posesor de centrala de apartament sa plateasca sistemului centralizat de incalzire o cota-parte, Cozmanca nu a exclus si aceasta posibilitate. Ministrul nu a precizat ce se intampla in cazul in care un asemenea debransat ar solicita vecinilor plata pentru faptul ca incalzeste peretii cu ajutorul centralei proprii.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite