Foamea a adus Argentina in stare de asediu
0Populatia a navalit in magazinele alimentare. Patronii au deschis focul. Guvernul si-a depus demisia in bloc. Confruntari violente intre politie si zecile de mii de manifestanti
"Ne e foame, vrem mancare", strigau manifestantii din Buenos Aires, prinsi de politie in timp ce incercau sa fuga cu halci de carne furate de la o macelarie. Imagini asemanatoare au fost filmate in mai multe orase ale Argentinei, zguduita, zilele acestea, de cea mai grava criza din ultimii doisprezece ani. Miercuri seara, in urma manifestatiilor de strada, degenerate in furturi si distrugeri de magazine si soldate cu cel putin noua morti si peste 130 de raniti, presedintele argentinian Fernando de la Rua a decretat starea de asediu pentru cel putin 30 de zile. Fondul Monetar International (FMI) este gata sa coopereze cu viitorii responsabili din sectorul economic al Argentinei, imediat ce acestia vor fi desemnati, a indicat, joi, purtatorul de cuvant al FMI, Thomas Dawson, admitand ca aceasta tara se confrunta cu mari dificultati. Dl. Dawson a evitat, totusi, sa raspunda intrebarilor referitoare la o eventuala responsabilitate a FMI pentru actuala situatie de criza din Argentina, marcata in ultimele zile de manifestatii violente, soldate cu 12 morti si cu demisia ministrului economiei, Domingo Cavallo. Thomas Dawson a tinut sa sublinieze ca programul de austeritate bugetara aplicat in Argentina a fost elaborat de autoritatile de la Buenos Aires. Nemultumirile populare au izbucnit dupa adoptarea bugetului de austeritate pe anul 2002, in urma retragerii unei importante parti din capitalul strain si dupa decizia Fondului Monetar International (FMI) de a refuza acordarea unei ultime transe din ajutorul financiar de 1,264 miliarde dolari, destinat Argentinei. In ceea ce priveste situatia de la fata locului, argentinienii continuau joi sa se adune pe strazi, nesocotind astfel starea de asediu decretata de presedintele Fernando De la Rua in cursul noptii de miercuri spre joi, pentru o perioada de 30 de zile. Totodata, joi, el a acceptat demisia ministrului Economiei, Domingo Cavallo. Ceilalti membri ai cabinetului si-au dat si ei demisia. In semn de sfidare a starii de asediu, zeci de mii de persoane au invadat spontan strazile capitalei in noaptea de miercuri spre joi, ciocanind in cratite. Politia a folosit gaze lacrimogene pentru a dispersa manifestantii care se adunasera in fata palatului prezidential din capitala Buenos Aires, intonand sloganuri antiguvernamentale si cerand incetarea reformelor de piata incepute acum zece ani, cu sprijinul SUA. Dintre cei peste 130 de raniti, cel putin 70 sunt politisti. Protestatarii au incercat sa dea foc Ministerului Economiei, acuzat de introducerea unor masuri de austeritate care au adus populatia sub pragul saraciei, in timp ce in al doilea oras al tarii, Cordoba, multimea a luat cu asalt si a distrus in mare parte cladirea primariei. Zeci de mii de argentinieni saraci au invadat magazinele de hrana, imbracaminte si produse electronice, iesind incarcati cu tot felul de lucruri. "Noi n-avem mancare, iar guvernul nu face decat sa plateasca creditorii straini", strigau oamenii, surprinsi de camerele de luat vederi ale televiziunilor. In unele cazuri, speriati, proprietarii magazinelor au deschis focul asupra multimii. Intr-un oras, un baiat de 15 ani a fost injunghiat de proprietarul chinez al unui magazin in timp ce incerca sa fuga cu hrana. Peste 35.000 de forte de ordine sunt in stare de alerta, iar politia a primit ordine sa pazeasca sediile organizatiilor si ale magazinelor. Presedintele Fernando de la Rua a dispus distribuirea de ajutoare de hrana pentru a calma tulburarile sociale. Aproximativ 7 milioane de dolari vor fi alocati unui program alimentar de urgenta in favoarea persoanelor "extrem de sarace". Opozitia a cerut demisia presedintelui si a solicitat o dezbatere speciala in parlament pentru a respinge masurile economice luate de acesta si de ministrul Economiei. O economie bolnava cronic Explozia argentiniana nu a luat pe nimeni prin surprindere. Ea este rezultatul a patru ani de recesiune, in care mecanismul economic a fost amagit cu cheltuieli excesive care au dus la o uriasa datorie publica, de 132 de miliarde de dolari. Argentina este declarata in stare de incetare de plati de catre agentia internationala de rating Standard & Poor























































