Documentar TVR premiat la un festival internaţional

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Documentarul "Apusul Aurarilor" a adus Cristinei Oancea, de la TVR, premiul pentru cel mai bun scenariu la categoria Ecologie, în cadrul Festivalului Internaţional de Televiziune de la Bar

Documentarul "Apusul Aurarilor" a adus Cristinei Oancea, de la TVR, premiul pentru cel mai bun scenariu la categoria Ecologie, în cadrul Festivalului Internaţional de Televiziune de la Bar (Muntenegru), desfăşurat între 16 şi 19 octombrie. Juriul, alcătuit din membri din Ucraina, Serbia, Germania, Canada şi Muntenegru, a motivat decizia sa prin "construcţia complexă a scenariului, care îmbină tehnici de investigaţie documentară profundă cu citate de ficţiune, realizând o puternică legătură dramatică între trecut şi prezent". Documentarul "Apusul Aurarilor" este parte a serialului documentar "Aurul Apusenilor", de patru episoade, produs de Televiziunea Română. Filmul descrie istoria mineritului de aur din Apuseni. "Fără nicio intenţie polemică, mi-am propus să pun în valoare patrimoniul natural şi istorico-antropologic al regiunii, ca şi comunităţile rurale tradiţionale, o civilizaţie ameninţată cu dispariţia", spune Cristina Oancea despre filmul care i-a adus premiul.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite