Criza dintre SUA si Europa va fi una distructiva
0avertizeaza, la Bucuresti, Zbigniew Brzezinski, o legenda vie a politicii externe si de securitate a SUA
Zbigniew Brzezinski, fostul consilier pentru securitate nationala al presedintelui american Jimmy Carter, s-a aflat in aceste zile in Romania la invitatia Guvernului. Personalitate marcanta a politicii americane, Brzezinski a avut intalniri cu presedintele Ion Iliescu, cu premierul Adrian Nastase si ministrul de Externe, Mircea Geoana, si a sustinut ieri la sediul SNSPA din Bucuresti o conferinta despre relatiile dintre Statele Unite si Europa, despre noile provocari si vechile probleme. Brzezinski a descris, asa cum o vede el, lumea de maine. Astfel, el considera ca in acest moment credibilitatea militara si cea politica americana nu au fost niciodata mai mari. Militar, America este singura superputere care poate duce un razboi oriunde in lume. "I-am cerut presedintelui Carter (acum mai bine de 20 de ani) sa cream capacitatea de a deplasa un batalion american in orice capitala a lumii in 24 de ore. Acum putem face mult mai mult decat atunci". Brzezinski a spus insa ca imensa putere militara americana poate fi un pericol pentru diplomatia americana ce poate cadea in pericolul de a fi nelegitima. "Aceasta este problema acum cu Europa. Europenii manifesta mult scepticism fata de politica SUA, presedintele Bush este atacat personal". El a pus, de asemenea, sub semnul intrebarii strategia americana fata de Europa. "Cine nu e cu noi, e impotriva noastra. Candva asta a spus-o Lenin. Acum, stiti cine a spus asta si este vorba despre un politician american", a spus Brzezinski in amfiteatrul SNSPA. El a deplans faptul ca America pune acum un accent mai mare pe coalitii decat pe aliante. El a justificat opozitia tarilor europene fata de razboiul din Irak: "Germania e cu adevarat pacifista; Franta nu e antiamericana, dar e sceptica in privinta atlantismului". Vorbind despre 11 septembrie, Brzezinski considera ca "impactul pentru Europa a fost minor. Impactul pentru America a fost enorm, si acest lucru a schimbat lumea". El a admis ca in Statele Unite a aparut un val fara precedent de patriotism. De la drapele si sloganuri in micile orase ale Americii, la schimbarea denumirii cartofilor frantuzesti (french fries), in cartofii libertatii (freedom fries) dupa opozitia Frantei fata de razboiul din Irak. Vorbind despre alianta Parisului si Berlinului cu Moscova, el a calificat-o doar o miscare tactica si nu una de substanta. El a considerat ca, in general vorbind, Rusia nu are alta sansa decat mersul catre Europa, dar acest lucru nu va schimba raportul de forte dintre Statele Unite si Uniunea Europeana". Zbigniew Brzezinski prevede ca in urmatorii 20 de ani America va fi preponderenta, dar nu omnipotenta. Economic, astazi, America reprezinta intre 25-30 la suta din produsul intern brut al intregii omeniri, in timp ce in 1945 acesta reprezenta 50 la suta. Brzezinski crede ca lumea de maine este imposibil de imaginat fara ca Europa si Statele Unite sa mearga impreuna. El crede ca "Europa se unifica, fara insa a fi unita, fapt care nu-i va permite sa devina o contrapondere la America". Europa va fi tot mai mult un conglomerat, iar "flirtul" ei cu Rusia nu va duce la nimic. Vorbind despre provocarile viitorului, Brzezinski a spus: "Nu mai putem vorbi acum de un Vest comun, Vestul s-a divizat din cauza serioasei dispute transatlantice". El cere, insa, o politica comuna americano-europeana asupra Orientului Mijlociu si considera ca problema Irakului post-Saddam nu poate fi separata de problema Orientului Mijlociu. Brzezinski mai vede o largire a comunitatii euroatlantice, pe de o parte aducand Ucraina in NATO si, pe de alta, aducand Turcia, Georgia, Azerbaidjanul si Armenia in Uniunea Europeana. Astfel, Rusia va merge mai repede spre Vest fara sa mai cedeze pulsiunilor imperiale, mai ales daca Ucraina se va integra in Vest. "Avem nevoie de Europa asa cum si Europa are nevoie de America. Cred ca Tony Blair este un exemplu de intelegere despre cum se poate merge in aceasta directie. Aceasta fiindca Europa fara America, o spun direct, este impotenta! Asta cata vreme nu se baga mana in buzunar, nu se scoate portofelul si nu se face o contributie majora la bugetul Apararii. Este o necesitate istorica ca Europa si America sa fie partenere. Daca nu vom lua lucrurile in serios, aceasta criza americano-europeana va fi una distructiva", a mai adaugat Brzezinski.























































