Clădirile cu risc seismic, consolidate cu forţa
0Proprietarii imobilelor cu risc seismic vor putea fi evacuaţi temporar din propriile locuinţe şi cazaţi în spaţii puse la dispoziţie de primărie, dacă autorităţile decid că apartamentele
Proprietarii imobilelor cu risc seismic vor putea fi evacuaţi temporar din propriile locuinţe şi cazaţi în spaţii puse la dispoziţie de primărie, dacă autorităţile decid că apartamentele lor trebuie reabilitate. Conform unui proiect de lege aprobat, ieri, în şedinţa de guvern, locatarii clădirilor cu risc seismic vor fi obligaţi să accepte intrarea autorităţilor pentru expertizarea şi efectuarea consolidării clădirii. Dacă proprietarii refuză accesul autorităţilor, intrarea în spaţiu se va face cu autorizarea instanţei, prin ordonanţă prezidenţială, decisă de justiţie. Se poate decide, de asemenea, restrângerea folosinţei spaţiului locatarilor pe perioada consolidărilor. (Delia Budurcă)























































