China, cea mai bună agenţie de publicitate pentru Dalai Lama
0China oferă, paradoxal, o publicitate sporită la nivel mondial lui Dalai Lama şi luptei sale pentru apărarea drepturilor tibetanilor, prin protestele virulente exprimate de fiecare dată când un lider străin se întâlneşte cu Dalai Lama, comentează AFP, preluat de NewsIn.
Mai mult decât vedetele de la Hollywood, prieteni ai liderul spiritual tibetan, şi militanţii pentru drepturile omului, regimul chinez devine cel mai bun agent de relaţii publice al lui Dalai Lama, în vârstă de 73 de ani, care s-a declarat dispus "să arunce mănuşa".
De la jumătatea lunii noiembrie, întâlnirile lui Dalai Lama cu oficiali din Europa au acaparat o mare parte din atenţia diplomaţiei chineze, în timp ce Beijingul trimite în ţările occidentale emisari însărcinaţi cu explicarea politicii Chinei cu privire la chestiunea tibetană.
Aceste întâlniri au fost dezbătute în toate conferinţele de presă săptămânale ale Minsterului chinez de Externe, prin avertismente, apoi proteste dure. Declaraţiile zgomotoase ale Beijingului sfârşesc prin furnizarea unei puternice cutii de rezonanţă pentru activităţile lui Dalai Lama, al cărui traseu este urmărit pretutindeni, deşi el explica la începutul lunii noiembrie, la Tokyo, că lupta sa a "eşuat" şi că se gândeşte la o retragere parţială din viaţa publică. Ceea ce este evident este că nicio ţară nu este însă dispusă să plece la luptă pentru Tibet.
După recentul turneu în Europa al celui pe care propaganda chineză l-a numit "lupul cu cap de om", Beijingul l-a convocat pe ambasadorul Franţei în China, pentru a transmite un "protest vehement" în urma întâlnirii lui Dalai Lama cu preşedintele francez Nicolas Sarkozy, la Gdansk, apoi cu ambasadorul Poloniei, după întâlnirea cu preşedintele polonez Lech Kaczynski. China a protestat şi pe lîngă Cehia.
"Este o chestiune de rutină, oriunde mă duc am o binecuvântare specială din partea autorităţilor chineze", a declarat, ironic, liderul spiritual al tibetanilor, în Polonia. "Acţionând astfel, liderii de la Beijing contribuie la o mai mare vizibilitate a dosarului Tibet", a declarat Claude Levenson, specialist în chestiunea tibetană. Luareatul Premiului Nobel pentru pace, Dalai Lama, i-a spus la un moment dat că liderii chinezi au făcut din el cel mai popular Dalai Lama.
Ambasadorul Franţei a încercat să explice presei chineze că protestele virulente ale Beijingului au ajutat, poate, la acordarea unei mai mari atenţii lui Dalai Lama. "Înţelegeţi, dacă facem din acest lucru o mare problemă, nu se acordă atunci mai multă importanţă politică chestiunii?", i-a răspuns săptămâna trecută Herve Ladsous unui jurnalist chinez care l-a întrebat cum ar fi dacă "preşedintele Hu Jintao s-ar întâlni cu separatiştii din Corsica". "Concret, oare acest lucru nu-i oferă lui Dalai Lama un rol politic mai important, pe care nu îl are în realitate?", a întrebat el.
La Dharamsala, în nordul Indiei, unde liderul spiritual îşi are birourile, secretarul său particular izbucneşte în râs când este întrebat dacă, până la urmă, China nu este oare cea mai bună agenţie de publicitate pentru Dalai Lama.
"Bineînţeles, cu cât protestează mai mult, cu atât chestiunea este şi mai prezentă în spaţiul public", a declarat Tenzin Taklha, şi, prin urmare, Dalai Lama are "o vizibilitate mai mare".























































