Cetatenii romani invitati in strainatate ar putea scapa de obligatia celor 500 de euro
0Guvernul si-a dat acordul de principiu la o propunere a deputatului UDMR Kerekes Karoly ca cetatenii romani care pleaca in strainatate pe baza de invitatie sau permis pentru micul trafic de frontiera
Guvernul si-a dat acordul de principiu la o propunere a deputatului UDMR Kerekes Karoly ca cetatenii romani care pleaca in strainatate pe baza de invitatie sau permis pentru micul trafic de frontiera sa nu mai fie obligati sa prezinte, la iesirea din tara, o suma de minimum 500 de euro. Kerekes Karoly a depus o initiativa legislativa care ar permite ca anumite categorii de cetateni sa poata trece frontiera fara a mai indeplini unele din conditiile prevazute in ordonanta care reglementeaza deplasarile in statele Uniunii Europene. Executivul a anuntat ca sustine acest proiect, intrucat exista deja un ordin al ministrului de Interne care excepteaza anumite categorii de persoane de la prezentarea unei anumite sume de bani la trecerea frontierei. Guvernul, sub semnatura premierului Adrian Nastase, sesizeaza, intr-un punct de vedere adresat Parlamentului, ca ordinul emis de ministrul de Interne isi permite sa completeze o ordonanta de urgenta adoptata de catre Parlament, ceea ce nu este legal. Executivul nu explica de ce un asemenea ordin a putut fi totusi publicat in Monitorul Oficial.























































