Cazul "Droguri la Guvern" ajunge la Parchetul General
0Ancheta privind cele 60de kilograme de heroină depistate într-o maşină aflată în parcarea guvernului a fost finalizată, a anunţat, ieri, Ministerul Internelor şi Reformei Administrative.
Ancheta privind cele 60de kilograme de heroină depistate într-o maşină aflată în parcarea guvernului a fost finalizată, a anunţat, ieri, Ministerul Internelor şi Reformei Administrative. MIRA a decis să sesizeze Parchetul General pentru stabilirea vinovăţiei membrilor echipei de control şi cercetare. Potrivit anchetei, lucrătorii vamali au găsit, pe 9 februarie 2002, nu mai puţin de 126 pachete cu heroină în autoturismul Porsche Carrera 911, evaluat la 200.000 de dolari. Tot atunci, agenţii vamali au sesizat Centrul Zonal de Combatere a Crimei Organizate şi Antidrog Timişoara. Lucrătorii antidrog, alături de poliţiştii de frontieră şi de agenţii vamali, au întocmit un proces-verbal care a constatat infracţiunea de trafic de droguri. Automobilul a fost percheziţionat în prezenţa procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Timiş, iar în procesul-verbal s-a consemnat că "nu au fost găsite sau ridicate alte substanţe". Maşina a fost confiscată, iar turcii care o conduceau au fost reţinuţi şi ulterior arestaţi. Însă au negat totul şi după câteva luni au fost eliberaţi. Cele 60 de kilograme de heroină au reprezentat cea mai mare captură a anului 2002, iar vameşul care a descoperit drogurile a fost premiat cu o sută milioane de lei vechi.























































