Castelul Bran a fost retrocedat ilegal
0Deputaţii au adoptat azi, cu 159 de voturi pentru, 56 împotrivă şi patru abţineri Raportul subcomisiei de anchetă privind cercetarea legalităţii retrocedării Castelului Bran, raport
Deputaţii au adoptat azi, cu 159 de voturi pentru, 56 împotrivă şi patru abţineri Raportul subcomisiei de anchetă privind cercetarea legalităţii retrocedării Castelului Bran, raport care indică faptul că retrocedarea şi procedura de scoatere a acestuia la vânzare sunt lovite de nulitate.
Raportul subcomisiei de anchetă este însoţit de un proiect de Hotărâre care, în urma adoptării în plenul de marţi al Camerei Deputaţilor, va fi trimis spre soluţionare şi spre luarea unei decizii în privinţa Castelului Bran de către autorităţile competente ale statului.
Cei mai vehemenţi contestatari ai Raportului, respectiv deputaţii PNL şi UDMR, au afirmat, după vot, că sunt convinşi că rezultatul votului dat azi va avea alt sfârşit în Justiţie şi chiar la CEDO.
"Grupul parlamentar al PNL respectă programul de guvernare şi este pentru restituirea castelului. Ceea ce s-a votat aici va avea alt sfârşit în Justiţie şi susţin în continuare ca daunele pe care le va suferi statul să fie suportate de cei care au votat în favoarea Raportului", a declarat deputatul PNL Mihăiţă Calimente.
Şi deputatul UDMR Marton Arpad a criticat votul dat, spunând că regretă că anumiţi colegi de dreapta au votat ca şi cum ar fi de stânga.
"Am votat împotriva acestei Hotărâri care denotă o întorsătură şi o întoarcere spre o situaţie asemănătoare cu perioada de dinainte de 1989. Îmi pare rău că anumiţi colegi, care sunt membri PPE, denotă că nu au ce căuta în partide de dreapta, dând un vot de stânga", a spus Marton Arpad.
Deputatul PRM Ilie Merce a felicitat adoptarea Raportului: "Atrag atenţia că este un semnal de abordare pozitivă pentru că, totuşi, lucrurile încep să se îndrepte. Am asistat în cadrul acestor dezbateri la scene şi atitudini de antinaţionalitate".
La rândul său, deputatul independent Dragoş Ujeniuc a precizat că Raportul întocmit de subcomisia de anchetă nu pune în discuţie proprietatea în sine, nici retrocedarea castelului: "Amatorismul cu care s-a pus în discuţie retrocedarea a dus la votul nostru. Totul s-a făcut în grabă. Este nevoie de întocmirea unui document de retrocedare de către profesionişti".
Deputatul PC Dragoş Dumitriu a afirmat că grupul său parlamentar a votat pentru adoptarea acestui Raport.
"PSD a votat pentru adoptarea Raportului", a precizat şi deputatul PSD Titus Corlăţean, care a enumerat cele două argumente care au stat la baza opţiunii PSD.
"Programul de guvernare de dreapta nu poate constitui un pretext pentru încălcarea legii şi a Constituţiei, iar retrocedarea în natură, fără discernământ, a unor obiective de interes naţional este o chestiune pe care noi nu o putem accepta", a mai spus Corlăţean.
Preşedintele Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, Tudor Mohora, a afirmat că membrii Comisiei şi cei ai subcomisiei de anchetă au analizat problematica retrocedării castelului din punct de vedere al legalităţii şi nu printr-o dezbatere politizată.
"Demersul nostru este o provocare. Noi putem atrage atenţia instituţiilor publice nominalizate să facă lumină în acest caz", a spus Mohora.
Preşedintele subcomisiei de anchetă, Dumitru Puchianu, a spus că prin acest Raport se doreşte repunerea în legalitate şi trimiterea Hotărârii spre soluţionare autorităţilor competente.























































