Busek: In Romania exista o traditie a infractionalitatii, care trebuie oprita
0In Romania exista o traditie a infractionalitatii, care trebuie oprita, a afirmat, marti, in cadrul Conferintei internationale a ministrilor de Justitie si de Interne, Erhard Busek, coordonatorul
In Romania exista o traditie a infractionalitatii, care trebuie oprita, a afirmat, marti, in cadrul Conferintei internationale a ministrilor de Justitie si de Interne, Erhard Busek, coordonatorul special al Pactului de stabilitate pentru sud-estul Europei. "La aceasta se asteapta Uniunea Europeana cand se uita la Romania", a spus Busek, care a adaugat ca autoritatile trebuie sa isi asume responsabilitatea de a face reforma. "Este o obligatie a regiunii, pentru ca avem infractionalitate la frontiere. Trebuie luate masuri pentru asistenta judiciara, in materia extradarii, precum si in ce priveste coridorul de la nord-sud si est-vest", a spus Erhard Busek. El a pus accentul pe cooperarea intre Eurojust (noul organism al magistratilor europeni de coordonare a cooperarii in materie penala in formele grave de crima organizata) si Europol (Oficiul european de politie), dar si cu Centrul de combatere a criminalitatii organizate si terorismului de la Bucuresti. Erhard Busek a subliniat ca, marti, se va semna Conventia privind cooperarea statelor sud-est europene, despre care a adaugat ca nu ar vrea sa fie "o alta hartie, un alt document in care sa se reitereze ce s-a stabilit la summiturile de la Palermo si Salonic", oficialul dand de inteles ca nu prea s-au facut progrese, conform intelegerilor.






















































