Aglomeraţie în spitalele din Bucureşti

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Efectele sărbătorii de Crăciun încep să se simtă. În ultimele 24 de ore numărul solicitărilor la Serviciul de ambulanţă a crescut. Aproximativ o 1200 de bucureşteni au apelat la serviciile

Efectele sărbătorii de Crăciun încep să se simtă. În ultimele 24 de ore numărul solicitărilor la Serviciul de ambulanţă a crescut. Aproximativ o 1200 de bucureşteni au apelat la serviciile de urgenţă. Numărul solicitărilor în zilele de Crăciun au crescut cu 15% decât în zilele normale.

Medicii spun că cei mai mulţi au ajuns la spital sau au avut nevoie de Ambulanţă, mai mult din cauza abuzului de alcool, decât pe fondul exceselor alimentare. Serviciul de Ambulanţă al Municipiului Bucureşti a primit de Crăciun cu 15% mai multe solicitări decât într-o zi normală de lucru.

În noaptea de marţi spre miercuri au fost înregistrate 402 solicitări,cele mai multe au fost din partea unor persoane care acuzau stări de febră, tuse şi stare generală alterată. Au fost înregistarate şi 41 de cazuri de colici abdominale iar 12 persoane au fost asistate de medicii de la ambulanţă pentru că au căzut în stradă dar, potrivit medicului coordonator foarte multe persoane au necesitat îngrijire medicală din cauza accidentelor auto şi a agresiunilor provocate de consumul excesiv de alcool.

Spitalele de urgenţă Universitar şi Floreasca, din Capitală, au înregistrat în prima zi de Crăciun peste o mie de solicitări, dintre care, cele mai multe, au fost cazuri de agresiuni şi fracturi piramidale nazale, provocate de consumul excesiv de alcool. La Spitalul Universitar Bucureşti s-au înregistrat aproximativ 500 de cazuri, dintre care 70% au fost agresiuni provocate din cauza consumului exagerat de băuturi alcoolice.

Medicii spun că numărul solicitărilor a fost în această perioadă mai mare decât anul trecut şi se aşteaptă ca numărul cazurilor de colici abdominale să crească în următoarele zile.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite