Acuzata de "tradare", opozitia socialista paraseste lucrarile forului legislativ

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Primul-ministru si-a pierdut capul. Calificand opozitia drept "tradatoare", el a ales calea urii. Conducerea grupului nostru parlamentar a decis sa nu mai ia parte la lucrarile parlamentului pana la

"Primul-ministru si-a pierdut capul. Calificand opozitia drept "tradatoare", el a ales calea urii. Conducerea grupului nostru parlamentar a decis sa nu mai ia parte la lucrarile parlamentului pana la sfarsitul actualei legislaturi", fulminanta declaratie facuta de Sandor Naghy, liderul fractiunii parlamentare a Partidului Socialist, principala forta a opozitiei ungare, a proiectat in centrul atentiei profunda divizare politica din tara, in preajma alegerilor legislative din aprilie. Scandalul, fara precedent prin proportiile sale, a fost provocat de dezbaterile in jurul controversatei legi a minoritatilor maghiare din tarile vecine. Socialistii au propus un proiect de rezolutie in care cer revizuirea acordului Nastase - Orban, socotind ca acest acord, care stipuleaza modalitatile concrete de aplicare in Romania a prevederilor amintitei legi, ar goli-o de continut, fiind net defavorabile partii ungare, in timp ce deputatii guvernamentali, dimpotriva, au inaintat propuneri de modificare a legii, in conformitate cu cele stabilite in Memorandumul de intelegere romano-ungar. Pasiunile s-au incins la maximum, disputele aprinse pe marginea celor doua proiecte culminand intr-un vacarm de nedescris, in cursul caruia, potrivit deputatului socialist Laszlo Keller, parlamentarii majoritatii, carora li s-a alaturat din sala si premierul Viktor Orban, au acuzat opozitia de "tradare de patrie". Reactionand cu violenta la aceasta acuzatie, deputatii socialisti au parasit imediat incinta forului legislativ, hotarand sa nu se mai intoarca pana dupa alegerea noului Parlament. "Ceea ce s-a intamplat este regretabil si nedemn pentru un prim-ministru", a declarat candidatul socialistilor la functia de premier, Peter Medgyessy. Intr-o declaratie la radio, premierul Orban a negat ca el sau vreun alt parlamentar al majoritatii ar fi facut aprecierea incriminata in cursul dezbaterilor, recunoscand insa ca a fost rostita in afara acestor dezbateri. La randul sau, Laszlo Keller a atras atentia ca si spusele in afara dezbaterilor parlamentare sunt inregistrate in stenograma oficiala a lucrarilor Parlamentului, adaugand ca "niciodata un prim-ministru nu a calificat drept tradator un parlamentar". In fine, Zoltan Pokorni, presedintele Federatiei Tinerilor Democrati - Partidul Civic Ungar (Fidesz - MPP), formatiune care alcatuieste, impreuna cu Forumul Democratic Ungar (MDF), actuala coalitie guvernamentala de dreapta de la Budapesta, i-a invinuit pe socialisti ca, intr-un an crucial pentru viitorul Ungariei si aspiratiilor ei de integrare in Uniunea Europeana, dau prioritate unor interese meschine, care tin de campania electorala. Prin atitudinea lor, presedintele socialistilor, Laszlo Kovacs, fostul premier Gyula Horn si Peter Medgyessy pur si simplu "vor sa stearga cu buretele zece ani de eforturi si succese comune ale poporului ungar". ...Campania electorala pentru scrutinul din aprilie se anunta de pe acum a fi din cele mai aprinse.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite