Irak: Tarik al-Hashemi s-a opus prin veto desfăşurării alegerilor legislative
0Organizarea alegerilor legislative în ianuarie în Irak este din nou incertă, după ce vicepreşedintele sunit Tarik al-Hashemi a anunţat că s-a opus prin veto legii electorale, informează miercuri AFP şi Associated Press.
Această decizie obligă parlamentul să rediscute legea, ceea ce ar putea duce la amânarea scrutinului. 'La 15 noiembrie, am trimis o scrisoare legislativului pentru a cere o revizuire a legii. Parlamentul mi-a propus să folosesc dreptul de veto la articolul contestat, ceea ce am făcut astăzi' , a declarat oficialul irakian la Bagdad.
'Modificarea legii vizează să facă mai echitabilă reprezentarea irakienilor din străinătate. Nu este vorba numai de refugiaţi în ţările vecine, ci de toţi irakienii, de toate confesiunile, care trăiesc în afara ţării şi care sunt patru milioane', a afirmat vicepreşedintele irakian.
În opinia lui, legea, adoptată de parlament la 8 noiembrie, după 12 amânări, trebuie să prevadă că 15% din mandatele de deputat revin minorităţilor şi irakienilor din străinătate, adică 48 de locuri din 323, faţă de 5% (16 locuri), cât prevede textul actual al legii.
Comisia electorală a prevenit că o decizie privind data alegerilor trebuie luată imediat pentru a avea timpul necesar organizării scrutinului la mijlocul lunii ianuarie, cum doresc autorităţile irakiene.
Potrivit AP, decizia vicepreşedintelui irakian ameninţă să submineze democraţia fragilă a Irakului şi să afecteze planurile Washingtonului de a retrage toate trupele până la sfârşitul lunii august.























































