Familiile victimelor de la Petrila vor primi ajutoare de câteva zeci de mii de lei
0Rudele victimelor din exploziile de la mina Petrila vor primi ajutoare de câteva zeci de mii de lei din partea Guvernului, a autorităţilor locale şi judeţene din Hunedoara şi a Companiei
Rudele victimelor din exploziile de la mina Petrila vor primi ajutoare de câteva zeci de mii de lei din partea Guvernului, a autorităţilor locale şi judeţene din Hunedoara şi a Companiei Naţionale a Huilei, a anunţat duminică, ministrul Muncii, Mariana Câmpeanu.
Potrivit ministrul Muncii, Guvernul va sprijini familiile minerilor decedaţi cu câte 10.000 de lei, aceeaşi sumă urmând să fie alocată şi minerilor internaţi în Bucureşti, în timp ce fiecare persoană spitalizată la Petroşani va primi 5.000 de lei.
"Din fondul special al Guvernului se vor acorda ajutoare pentru copiii tuturor vicitmelor accidentului, valoare pe care o să v-o comunicăm ulterior, iar pentru cei 13 copii ai familiilor celor decedaţi se vor acorda burse speciale de studiu pentru toată perioada şcolarizării", a mai anunţat Mariana Câmpeanu.
De asemenea, din partea Consiliului Judeţean Hunedoara se vor da ajutoare în valoare de 5000 de lei pentru fiecare miner spitalizat la Petroşani, iar cei opt internaţi la Bucureşti vor primi 10.000 de lei.
Totodată, Consiliul Local Petrila va acorda un sprijin în valoare de 5.000 de lei pentru fiecare familie de miner decedat în explozii.
Din partea Companiei Naţionale a Huilei, minerii care şi-au pierdut viaţa în exploziile de la mina Petrila vor primi câte 63.000 de lei, compania urmând să suporte şi toate cheltuielile de înmormântare. Totodată, răniţii care primesc îngrijiri la spitalul din Petroşani vor fi despăgubiţi cu 5.000 de lei de CNH, în timp ce răniţii transportaţi la Bucureşti vor primi 10.000 de lei.























































