Ce s-a schimbat?
Patru comentatori fac clasamentul consecinţelor alegerilor locale Mitul prăbuşit 1Cea mai neaşteptată schimbare e pierderea Capitalei de către Traian Băsescu pentru că, din
Patru comentatori fac clasamentul consecinţelor alegerilor locale
Mitul prăbuşit
1Cea mai neaşteptată schimbare e pierderea Capitalei de către Traian Băsescu pentru că, din păcate, atât Adriean Videanu, cât şi Vasile Blaga au fost percepuţi ca prelungiri ale "mitului invincibil" Traian Băsescu. Iar mai mult decât această pierdere, probabil că neaşteptată, e faptul că s-a diminuat influenţa lui Băsescu asupra electoratului bucureştean.
2 Votul "mioritic" în marile oraşe. O populaţie consolată, fatalistă, asumându-şi afirmaţia că "toţi politicienii fură", a confirmat "baroni locali" în ciuda nemulţumirilor faţă de realităţile "cenuşii" ale oraşelor.
3 Modul de alegere a preşedinţilor de consilii judeţene va schimba raportul de forţe în judeţe .
4 Rezultatul PDL. S-a creat o aşteptare imensă cum că harta României va deveni "portocalie", iar rezultatele nu au confirmat. Dacă unii preconizau ca PNL să deconteze 4 ani de guvernare stând sub semnul "contestării prezidenţiale", PD a decontat scandalul dintre cele două palate.(Adriana Săftoiu)
Electoratul a evoluat
1Rezultatul alegerilor infirmă statura pe care părea să o capete la un moment dat partidul prezidenţial, PD-L. Dacă va obţine un rezultat bun la următoarele alegeri, nu îi va fi îndeajuns pentru a asigura o majoritate în parlament pentru o reformă de substanţă a Co nstituţiei sau o reamenajare a vieţii politice româneşti.
2 Alianţa care s-a structurat în timpul campaniei electorale, mai ales între cele două tururi de scrutin, care izolează PD-L şi pe preşedintele Traian Băsescu, şi care, cu unele mici excepţii, practic funcţionează foarte bine în teritoriu, sugerează deja apariţia viitoarei formule de guvernare.
3 Mitul Băsescu, omul care face politicieni doar pocnind din degete, care câştigă singur alegerile, doar apărând la tv, s-a spulberat. Tipul lui de mesaj nu mai trezeşte interesul. E limpede că electoratul plictisit a evoluat.
4 Scorul surprinzător de bun obţinut de PNL, chiar extraordinar de bun pentru un partid aflat la guvernare, care ar fi trebuit să adune toate neîmplinirile guvernării.(Armand Goşu)
Dreapta pierde Bucureştiul
1 După 18 ani, dreapta pierde Bucureştiul în favoarea unui candidat independent, dar de stânga. Rămâne de văzut cum va conduce Oprescu acest oraş, el neavând o majoritate foarte clară în CGMB.
2 PD-L a obţinut un scor mai mic decât spera, o veste nu prea bună în perspectiva alegerilor parlamentare din toamnă.
3 PNL pare a fi căpătat rolul arbitrului viitoarelor alegeri parlamentare. Vom avea două partide mari şi unul mijlociu, PNL, de care va depinde crearea unei noi majorităţi necesare pentru guvernare.
4Disoluţia PRM, un fapt ce va fi bine văzut în Europa pe fondul pierderii de teren a partidelor populiste, extremiste. Nu este un lucru rău, ci un semn de normalitate politică.
Disoluţia PRM va fi bine văzută în Europa pe fondul pierderii de teren a partidelor populiste(Luca Niculescu)
S-a votat omul, nu partidul
1 Principala schimbare adusă de alegerile locale constă în aceea că, în general, s-a votat omul, şi nu partidul. Desigur, există şi excepţiile de rigoare, acolo unde a existat şi un vot politic combinat cu votul pentru persoană.
2 Altă modificare importantă a fost operată la nivelul de aşteptare al publicului faţă de scorul PD-L. Principalul perdant al acestor alegeri este Partidul Democrat Liberal, atât din punctul de vedere al nivelului de aşteptare al partidului însuşi faţă de propriile rezultate, cât şi din punctul de vedere al aşteptării opiniei publice faţă de acelaşi indicator.
3Scrutinul a demonstrat că PSD este singurul partid care, nefăcând nimic, poate să-şi atragă intenţia de vot a românilor. Acest lucru a fost posibil pentru că PSD este singura formaţiune poziţionată pe stânga eşichierului politic românesc.
4 Putem constata o relativă detaşare a electoratului faţă de clasa politică, exemplul cel mai bun în acest sens fiind victoria lui Sorin Oprescu la Primăria Capitalei.(Marius Pieleanu)





















































