Anastase îi sfătuieşte pe deputaţi să voteze trimiterea în instanţă a lui Năstase
0Preşedintele Camerei Deputaţilor, Roberta Anastase, a făcut azi un apel la deputaţi să voteze în plen cererea lui Adrian Năstase pentru ca dosarele în care acesta e implicat să poată să fie trimise în justiţie, informează NewsIn.
"Mă bucură declaraţia lui Adrian Năstase cu atât mai mult cu cât contez mult ca această declaraţie să fie luată în serios de absolut toţi parlamentarii şi să voteze în plenul Parlamentului în sensul solicitării domnului Năstase pentru ca aceste dosare să-şi urmeze cursul firesc în instanţă fără a le mai ţine blocate în această instituţie care nu are atribuţii să judece pe fond astfel de cazuri", a spus Anastase.
Ea a amintit că PSD a depus o contestaţie la Biroul Permanent al Camerei pentru ca şedinţa Comisiei juridice în care a fost discutat cazul Năstase să fie reluată.
"Din câte am înţeles, în comisie a fost un vot de respingere a începerii urmăririi penale, deci, practic, de întoarcere a acestor dosare. (...) Acest raport de respingere, conform procedurii, intră în plenul Parlamentului, deci ajungem de fapt şi de drept să discutăm acest subiect în plen", a explicat Roberta Anastase.
Deputatul social-democrat Adrian Năstase solicită Parlamentului trimiterea dosarelor sale în Justiţie, reafirmând că acestea sunt rezultatul unei hărţuiri politice şi nu al unei vinovăţii.























































