Europa a rămas fără copii
0Aflat în Austria, cu ocazia unui pelerinaj la Sanctuarul marian de la Mariazell pentru a celebra 850 de ani de la înfiinţarea lui, Papa Benedict al XVI-lea a deplâns lipsa copiilor, din cauza
Aflat în Austria, cu ocazia unui pelerinaj la Sanctuarul marian de la Mariazell pentru a celebra 850 de ani de la înfiinţarea lui, Papa Benedict al XVI-lea a deplâns lipsa copiilor, din cauza scăderii natalităţii în Europa şi a blamat egoismul şi lipsa de încredere în viitor a locuitorilor bătrânului continent. "Ştiinţa fără Dumnezeu este o ameninţare la adresa întregii umanităţi", a avertizat Suveranul Pontif.
Liderul Bisericii Catolice a lansat şi un rechizitoriu împotriva "modelului de viaţă" european, care combină "eficacitatea economică şi justiţia socială", dar renunţă la "valorile sale fundamentale". Dacă extinderea a fost pentru ţările postcomuniste "un stimulent pentru libertate, statul de drept şi democraţie", "casa Europei" alunecă spre "un materialism teorectic şi practic". Ploaia, vântul şi frigul s-au conjugat pentru a face din pelerinajul de la poalele Alpilor o încercare pentru papă, în vârstă de 80 de ani, şi un calvar pentru cei 33.000 de credincioşi prezenţi.























































