Obezii englezi, refuzaţi de la anumite servicii medicale
0Persoanele care refuză să aibă un stil de viaţă sănătos ar trebui să fie excluse de la acordarea de servicii medicale, suportate din bugetul naţional al asigurărilor de
Persoanele care refuză să aibă un stil de viaţă sănătos ar trebui să fie excluse de la acordarea de servicii medicale, suportate din bugetul naţional al asigurărilor de sănătate.
Propunerea aparţine Partidului Conservator din Marea Britanie şi se vrea a fi o modalitate de motivare a cetăţenilor pentru a avea grijă de propria sănătate. David Cameron, liderul conservatorilor britanici, susţine că pacienţii ar trebui să primească un card de sănătate pe care să acumuleze puncte ori de câte ori fac un gest benefic pentru sănătatea lor.
Cardul, dovada stilului de viaţă sănătos De exemplu, cu punctele câştigate pentru renunţarea la fumat, dar şi la kilogramele în plus, o persoană poate beneficia de consultaţii medicale şi vaccinări gratuite. Cardul de sănătate, ce poate fi comparat cu un card de loialitate emis de un supermarket, va putea fi folosit pentru a obţine discounturi la sălile de gimnastică sau pentru a cumpăra fructe şi legume.
Persoanele obeze, fumătorii şi marii consumatori de alcool vor fi refuzaţi de la anumite servicii medicale până când nu vor reuşi să-şi însuşească un stil de viaţă sănătos. Cei care abuzează de sistem, chemând ambulanţa în loc să meargă la medic sau punând specialiştilor întrebări absurde, vor primi în schimb puncte de penalizare.
Persoanele slabe nu beneficiază de card În timp ce acest card de sănătate îi va recompensa pe cei care vor renunţa la fumat sau vor reveni la o greutate normală, persoanele slabe şi sănătoase nu vor avea niciun beneficiu de pe urma acestuia. Specialiştii se tem că intenţia de a impune aceste carduri pacienţilor va provoca reacţii din partea organizaţiilor pentru drepturile civile. (Mirela Dădăcuş)























































