Mamografie anuală pentru femeile peste 40 de ani

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Medicii sfătuiesc femeile cu vârsta mai mare de 40 de ani să-şi facă anual o mamografie pentru depistarea precoce a cancerului. "Mamografia este o examinare radiologică a sânului

Medicii sfătuiesc femeile cu vârsta mai mare de 40 de ani să-şi facă anual o mamografie pentru depistarea precoce a cancerului.

"Mamografia este o examinare radiologică a sânului făcută cu ajutorul unui echipament special care poate evidenţia tumori ce sunt prea mici pentru a putea fi palpate sau calcificări care nu se pot vedea la ecografie", a declarat, ieri, medicul radiolog, Mihai Lesaru.

El a explicat că la femeile sub 35 de ani, mamografia nu este indicată deoarece sânul are mai mult ţesut glandular. "Acest ţesut este alb pe mamografie, iar eu caut o anomalie care este tot albă. E ca şi cum aş căuta o bilă albă într-un pahar cu lapte.

Astfel, în cazul femeilor tinere, informaţia pe care o oferă mamograful este puţină", subliniind că cele mai indicate în cazul femeilor tinere sunt ecografiile. "Beneficiile screeningului cu ajutorul mamografiei depăşesc riscurile de orice fel cauzate de iradiere, fiind singura metodă care poate depista cancerul şi diagnostica natura sa, respectiv benignă sau malignă", a conchis medicul. (NewsIn)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite