Izvoarele cu "apa vie" de la Olanesti risca sa moara

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Statiunea Olanesti sau "Izvoarele de aur", cum o numesc batranii, a salvat mii de vieti. Asta fiindca, de secole intregi, cele 24 de izvoare minerale tasnind direct din munte vindeca boli grele. La

Statiunea Olanesti sau "Izvoarele de aur", cum o numesc batranii, a salvat mii de vieti. Asta fiindca, de secole intregi, cele 24 de izvoare minerale tasnind direct din munte vindeca boli grele. La Expozitia Internationala de la Viena, izvoarele de Olanesti au obtinut medalia de aur pentru bogatia lor minerala. Cea mai importanta alee a statiunii, Drumul Izvoarelor, a capatat, in ultimii ani, un aer de talcioc, cu manele revarsate peste tarabe tiganesti. Ca peisajul sa fie cat mai romanesc, nu gasesti o strada fara hartoape. Cu toate acestea, turisti din toata tara se inghesuie sa vina la izvoarele tamaduitoare. Ca sa prinda bilete la pret redus pentru aceasta statiune, pensionarii se imbrancesc pe la ghiseele caselor de pensii, fac cereri peste cereri si se scoala cu noaptea in cap pentru un loc la coada. Tusa Lenuta are 84 de ani, dar e energica si sprintena ca in tinerete. La Olanesti vine de 40 de ani fara intrerupere, tocmai din Teleorman. Izvoarele i-au lecuit reumatismul doar in cativa ani. Acum se considera mai sanatoasa ca in tinerete, dar continua sa vina preventiv. Anul acesta, biletul de tratament a costat-o 70 la suta din pensie (adica 500.000 de lei). "O sa viu la bai pan'oi inchide ochii. Daca n-as fi venit, pan' acuma, as fi fost damult la trei metri sub pamant", spune batrana. Are numai patru clase, toata viata a trudit pe camp si acum, neobosita, urzeste velinte la razboi. E convinsa ca toata puterea si pofta ei de viata vin de la izvoarele vindecatoare. "Doctorii n-are ce sa-ti faca si, oricum, medicamentele e scumpe. Tot Dumnezeu ne-a grijit si a facut in munti baile astea, ca statu' ne flamanzaste, n-are bani si pentru noi...", mai zice batrana. P. Elisabeta, fosta judecatoare, se trateaza la izvoarele-minune de 30 de ani. Prima data a venit sa-si vindece o urticarie. Mancarimea i-a trecut intr-o saptamana, dar femeia descoperise, intre timp, alte minunatii ale apei-medicament. "Dupa prima cura facuta la Olanesti, cunoscutii ajunsesera sa ma numeasca fata cu pielea catifelata", isi aminteste ea. Anul trecut a venit in statiune cu colesterolul marit si, dupa doua saptamani, situatia s-a reglat. "Izvoarele sunt mana cereasca pentru pensionarii care n-au bani de medicamente. E mult mai ieftin si mai eficient sa te tratezi aici decat la medic", crede doamna judecator. Isi aminteste ca, odata, si-a gasit mama in coma. Avea un rinichi deplasat, plin cu pietre. Singurul lucru care a pus-o pe picioare a fost cura cu minerale facuta la Olanesti. "Ma simt gol cand plec de aici", marturiseste Boros Sile, un batran care si-a ameliorat diabetul gratie izvoarelor de la Olanesti. A fost tamplar intr-un catun din Cluj. Anul acesta, a reusit, cu chiu, cu vai, sa obtina biletul de tratament la Olanesti. In inghesuiala de la coada pentru bilete, chiar a mancat bataie. A radbat fara sa scoata un sunet, fiindca doctorii i-au spus ca cel mai ieftin mod de a se vindeca de reumatism sunt izvoarele de la Olanesti. "Daca n-as fi obtinut biletul, as fi fost in stare sa dorm si in padure, cu cainii, numai sa pot sa beau din apa care vindeca", zice el. Si ii dau lacrimile. Ca sa stranga bani de drum, a mancat rabdari prajite saptamani intregi. In strainatate, un tratament naturist costa bani grei. Din pacate, desi despre apele minerale de la Olanesti s-au scris kilograme de studii de specialitate, doar romanii vin sa se trateze. Unii dau crezare povestilor cunoscutilor, altii urmeaza, precaut, sfatul medicilor. Fara investitii si sprijin pentru promovare, Olanestiul risca sa ramana doar legenda.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite