Bacauanii si-au castigat parcul la Tribunal

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Locuitorii cartierului Nord din municipiul Bacau au castigat un proces intentat Consiliului local. Acesta initiase si promovase, la propunerea primarului Romeo Stavarache, un proiect de hotarare prin

Locuitorii cartierului Nord din municipiul Bacau au castigat un proces intentat Consiliului local. Acesta initiase si promovase, la propunerea primarului Romeo Stavarache, un proiect de hotarare prin care se desfiinta un parc, "singura oaza verde" din aceasta parte a orasului. Pe acest teren urma sa se construiasca un centru comercial. Nemultumiti, locuitorii din zona au protestat in momentul in care hotararea a fost aprobata, pe 29 octombrie 2004, in consiliu. Cum cererile lor nu au avut nici un ecou in administratia bacauana, 3.000 dintre ei s-au reunit intr-o asociatie pentru a se "razboi" cu edilul-sef in instanta, cerand anularea deciziei. Tribunalul Bacau a anulat hotararea Consiliului local, in pronuntarea acestei decizii fiind retinuta incalcarea de catre primar si consilierii locali a prevederilor Legii administratiei publice locale, Legii privind transparenta decizionala in administratia publica locala, precum si a Legii privind amenajarea teritoriului. Primarul Stavarache si Consiliul local au atacat cu recurs decizia Tribunalului fs Bacau la Curtea de Apel Bacau. Recursul a fost respins printr-o hotarare definitiva si irevocabila a acestei instante.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite