13 sibieni bagati in spital de un tort
0Treisprezece sibieni, intre care doi copii, au ajuns la spital, in ultimele 24 de ore, avand simptome de toxiinfectie alimentara, dupa ce au participat, la sfarsitul saptamanii trecute, la un botez
Treisprezece sibieni, intre care doi copii, au ajuns la spital, in ultimele 24 de ore, avand simptome de toxiinfectie alimentara, dupa ce au participat, la sfarsitul saptamanii trecute, la un botez intr-un restaurant. Botezul a fost organizat de o familie din Avrig, unde s-a nascut un baietel, iar petrecerea a avut loc intr-un restaurant si au fost invitate 22 de persoane. Organizatorii petrecerii au decis sa nu cumpere tortul de la restaurant, unde era mai scump, ci l-au comandat la un laborator de cofetarie din Avrig. La 24 de ore dupa petrecere, 11 sibieni au ajuns la Spitalul Judetean, iar doi copii la Pediatrie. Purtatorul de cuvant al Spitalului Judetean Sibiu, Carmen Natea, a declarat ca, dintre cele 11 persoane care au ajuns la urgenta, sapte au necesitat tratament perfuzabil, iar in prezent mai sunt internate noua persoane, a caror stare s-a stabilizat. Bolnavii vor mai ramane cateva zile sub supravegherea medicilor sibieni. Pe de alta parte, Directia de Sanatate Publica Sibiu a facut, luni, un control la restaurantul unde s-a tinut petrecerea si la laboratorul unde a fost pregatit tortul, iar, pana la finalizarea anchetei, laboratorul de cofetarie a fost inchis. Patronul restaurantului, Nicolae Cernea, a spus, la randul sau, ca specialistii DSP cred ca oamenii s-au imbolnavit din cauza tortului, in timp ce angajatii laboratorului de cofetarie sunt convinsi ca vinovati sunt cei care au cumparat tortul si nu l-au tinut la frigider pana l-au servit la masa.























































