VIDEO Ceahlăul-Săgeata 2-1. Nemţenii gustă din nou victoria, după trei etape de secetă şi urcă pe 5 în clasament

0
Andrei Marc, Ceahlăul FOTO Cosmin Iftode

Ceahăul a câştigat, mai clar decât o arată scorul, partida jucată acasă cu Săgeata Năvodari, scor 2-1, în etapa a 13-a din Liga 1. Graţie acestui succes, nemţenii au urcat provizoriu pe locul 5 în clasamentul Ligii 1.

Săgeata Năvodari mai trebuie să aştepte până când va obţine prima victorie în deplasare în acest sezon. La Piatra Neamţ, în prologul etapei a 13-a, oaspeţii nu au putut ţine piept elevilor lui Vasile Miriuţă, care au tranşat partida în doar două minute. Astfel, Constantinescu în minutul 25 şi Chitoşcă în minutul 27 au punctat pentru nemţeni, în vreme ce pentru oaspeţi a marcat Viorel Dinu în minutul 73.

În urma acestei partide, Ceahlăul câştigă al cincelea meci din actualul sezon şi urcă provizoriu pe locul 5. De partea cealaltă, Săgeata rămâne pe locul 11, fiind la cinci lungimi distanţă de zona fierbinte a retrogradării.