Umbra lui Poli în Ghencea | adevarul.ro

Umbra lui Poli în Ghencea

Publicat:
Ultima actualizare:
0

Marian Iancu. Pe teren, jucătorii au luat declaraţia în serios şi au evoluat şters, punând în puţine rânduri în pericol poarta lui Cernea. Pentru prima oară de când echipa de pe Bega a

Marian Iancu. Pe teren, jucătorii au luat declaraţia în serios şi au evoluat şters, punând în puţine rânduri în pericol poarta lui Cernea.
Pentru prima oară de când echipa de pe Bega a intrat în era "EuroPoli", conducerea clubului timişorean nu a avut prea mari pretenţii de la derby-ul cu Steaua. Evoluţia oscilantă a echipei în acest tur de campionat l-a determinat pe bossul Marian Iancu să vină în Ghencea doar cu gândul ca echipa să nu se facă de râs. Poli nu a început rău meciul, însă, treptat, a lăsat iniţiativa steliştilor, care au lovit de două ori prin Cyril Thereau ('27) şi Ovidiu Petre ('45). Ultimul a reuşit să înscrie primul său gol în tricoul roş-albastru chiar împotriva echipei de la care a venit în această vară. În partea a doua a meciului, Poli a jucat ca şi cum bănăţenii ar fi avut avantaj pe tabelă, preferând mai mult contraatacurile. Tâşnirea lui Gigel Bucur, care a păcălit întreaga apărare stelistă şi a adus golul din minutul 82, a venit însă prea târziu. Steaua a terminat "en fanfare" meciul prin reuşita spectaculoasă a lui Valentin Badea, care a înscris în prelungiri, la doar un minut după ce a fost introdus pe teren.
Olăroiu: "Ne-am crezut învingători prea devreme"
Antrenorul Stelei, Cosmin Olăroiu, a mărturisit că a avut emoţii pe finalul partidei. "Erau trei puncte foarte importante, pe care trebuia să le câştigăm şi e important că am făcut-o. Am avut determinare şi agresivitate în prima repriză. În partea a doua am mai redus turaţia, probabil ne-am considerat câştigători, dar se vede că pot apărea oricând surprize", a precizat Oli. Tehnicianul stelist a avut în dese rânduri ieşiri nervoase la adresa arbitrului Sebastian Colţescu, fiind la un pas să fie trimis în tribună la finalul primei reprize. "Pe Colţescu îl consider un arbitru foarte bun, dar acum a făcut foarte multe greşeli, în detrimentul ambelor echipe", a subliniat tehnicianul stelist.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite