Trofeu pentru Ana Bogdan, la Dubai: a învins-o clar în finală pe campioana Wimbledonului junioarelor

0
Ana Bogdan a câştigat, la Dubai, al 13-lea titlu ITF al carierei, după o finală de o oră şi un minut.

Săptămână de vis pentru Ana Bogdan, la Dubai. Frumoasa jucătoare din Sinaia, 27 ani, locul 121 WTA, a câştigat, duminică, trofeul celui mai important turneu ITF organizat în luna decembrie, dotat cu premii totale în valoare de 100.000 dolari.

Ana Bogdan s-a impus categoric în finală, în faţa unei puştoaicei de 17 ani din Ucraina, Daria Snigur, campioană la Wimbledon 2019 în proba de simplu a junioarelor. Snigur dăduse o adevărată lovitură în semifinale, învingând-o pe principala favorită a tabloului, Kristina Mladenovic, 38 WTA, scor 6-3, 7-6(6).

Românca şi-a făcut însă jocul, impunându-se în doar 61 de minute în finală, scor 6-1, 6-2.

După un sezon 2019 complicat, început cu serie de şapte înfrângeri consecutive şi, per total, cu rezultate sub nivelul celor de anul trecut, dublate de probleme de ordin fizic, Ana Bogdan a ajuns la zece victorii consecutive, cu un al doilea titlu ITF  în cont în decurs de două luni, după succesul de la St.Ettiene (turneu ITF de categorie W25). Punctele câştigate o ajută pe româncă să se apropie de graniţa primei sute mondiale la actualizarea clasamentului de luni.