Tenis de masă: Ovidiu Ionescu şi Bernadette Szocs, medaliaţi cu argint în proba de dublu mixt la Europene

0
0
Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu Foto EPA EFE
Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu Foto EPA EFE

Perechea română Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs a obţinut medaliile de argint în proba de dublu mixt a Campionatelor Europene de tenis de masă de la Munchen, luni seara, după ce a fost învinsă în finală de cuplul francez Emmanuel Lebesson/Jianan Yuan cu 3-1 (8-11, 11-6, 11-5, 11-9).

În semifinală, Ovidiu Ionescu şi Bernadette Szocs i-au învins pe austriecii Robert Gardos/Sofia Polcanova, cu 3-2 (5-11, 7-11, 11-9, 11-7, 11-6).

Aceasta a fost a patra medalie europeană a perechii Ionescu/Szocs la dublu mixt, după cele două de bronz de la Campionatele Europene din 2012 şi 2016 şi cea de argint din 2019, de la Jocurile Europene.

La simplu feminin, Andreea Dragoman a câştigat grupa a treia preliminară, după victorii cu Kornelija Riliskyte (Lituania), 3-0 (11-7, 11-5, 11-7), şi Dragana Vignjevic (Serbia), 3-1 (11-8, 11-8, 6-11, 11-6).

În Grupa a 13-a, Tania Plăian a pierdut în faţa croatei Hana Arapovic, 2-3 (15-17, 11-7, 10-12, 11-9, 4-11), iar marţi va juca împotriva elenei Konstantina Paridi.

În Grupa a 21-a, Irina Ciobanu a obţinut victorii în primele două meciuri, 3-0 (11-4, 11-3, 11-1) cu Amelia Uce (Macedonia de Nord) şi 3-0 (11-6, 11-8, 12-10) cu Bernadett Balint (Ungaria), iar marţi o va întâlni pe Baiba Bogdanova (Letonia).

La simplu masculin, Rareş Şipoş a câştigat Grupa a 8-a, după 3-2 (11-8, 11-7, 5-11, 8-11, 11-6) cu Georgios Stamatouros (Grecia) şi 3-0 (11-5, 15-13, 12-10) cu Adam Klajber (Slovacia).

În Grupa a 13-a, Darius Movileanu a trecut de Michael Tauber (Israel) cu 3-2 (3-11, 5-11, 15-13, 12-10, 11-9), dar a cedat în faţa danezului Anders Lind, cu 0-3 (2-11, 12-14, 5-11).

În Grupa a 22-a, Eduard Ionescu l-a învins pe sanmarinezul Mattias Mongiusti cu 3-1 (11-6, 5-11, 11-2, 11-4), după care a pierdut în faţa grecului Ioannis Sgouropoulos cu 1-3 (11-13, 11-8, 1-11, 7-11). Ultimul meci va avea loc marţi, contra lui Filip Mladenovski (Macedonia de Nord).

În Grupa a 23-a, Iulian Chiriţă l-a învins pe bosniacul Edin Gutic cu 3-0 (11-6, 11-6, 11-2), a pierdut în faţa croatului Frana Kojic cu 2-3 (9-11, 8-11, 11-8, 11-6, 7-11), iar marţi îl va întâlni pe Vladislav Ursu (Republica Moldova).

Câştigătorii grupelor se califică direct pe tabloul principal, iar jucătorii clasaţi pe locul secund în fiecare grupă vor avea de trecut încă un tur sau două tururi preliminare pentru tabloul principal.

Mai multe - Sport

Ultimele știri

adevarul de weekend jpeg anunt adevarul jpeg

Cele mai citite