Sorana Cârstea trăieşte: românca a eliminat o adversară mai bine cotată la Wimbledon. Câte victorii are în 2015

0
Sorana Cârstea

Bucureşteanca de 25 de ani a alunecat până pe locul 187 în ierarhia WTA, dar poate ajunge pe tabloul principal la All-England Club, dacă va mai câştiga două partide la Londra.

La fete, România a pornit cu trei jucătoare în calificări: Patricia Maria Ţig (174 WTA), Sorana Cârstea (187 WTA) şi Ana Bogdan (179 WTA).

Prima a fost învinsă de Elitsa Kostova (Bulgaria, 176 WTA), scor 6-4, 4-6, 5-7, după două ore şi zece minute.

Marea surpriză a venit din partea Soranei Cârstea, care nu traversează un an reuşit. Cu trei victorii şi zece înfrângeri până la confruntarea de la Wimbledon, bucureşteanca de 25 de ani a reuşit să treacă de Naomi Osaka (Japonia, 166 WTA), scor 2-6, 6-1, 6-4, după o oră şi 43 de minute.

În turul II al calificărilor, Cârstea se va duela cu Sachia Vickery (SUA, 112 WTA), cele două jucătoare urmând să bifeze primul meci direct.

Meciul Anei Bogdan în primul tur al calificărilor se va disputa marţi seara.

7.250 de lire sterline primesc jucătorii care ajung în turul II al calificărilor la Wimbledon. Învinşii din turul I încasează 3.625 de lire sterline.