Sfârşit de calvar pentru Radu Ştefan

0

Fotbalistul lui Lazio a jucat jumătate de oră în derby-ul Romei şi va reveni printre tricolori după o pauză de 15 luni

Roma a trăit ieri sub imperiul emoţiilor pe care-l provoacă Derby della Capitale. Cele două echipe din Cetatea Eternă au scos cuţitele pe masă, într-un duel intens. Oaspeţii, gialo-rossi, au deschis scorul, dar Lazio a întors meciul, profitând şi de eliminarea lui Daniele de Rossi. Echipa lui Ştefan Radu a câştigat cu 3-2, iar fotbalistul român a intrat în ultima jumătate de oră a partidei, la trei zile după ce bifase un meci în întregime, cu Panathinaikos. Derbyul cu AS Roma a fost primul meci al lui Ştefan Radu în campionat după o pauză de şapte luni. Fundaşul lazial va reveni şi printre tricolori, fiind convocat de Victor Piţurcă pentru amicalul cu Belgia de miercuri. Radu, care n-a mai ajuns la lot din august 2012, din pricina accidentărilor, va juca pe postul de fundaş stânga, Răzvan Raţ fiind lăsat la Doneţk.

Victorie pentru Lucescu

În Ucraina, Mircea Lucescu defilează prin campionat. Cu Raţ titular şi integralist, Şahtiorul a câştigat derbyul oraşului Doneţk, 4-0 cu Metalurg. Succesul îl menţine pe Il luce la 11 puncte de Dnepr şi Dinamo Kiev, Şahtiorul având campionatul în buzunar. Dan Petrescu a câştigat şi el cu Dinamo Moscova, 2-0 cu Alania, ajungând la 18 puncte adunate în 10 meciuri. Rednic în schimb a suferit prima înfrângere cu Standard Liege, 1-2 la Lokeren . Eroul weekendului a fost Gabriel Torje, marcator în victoria Granadei la Betis Sevilla.