România - Italia 0-1: Irina Bara, prestaţie dezolantă la Cluj! Bilanţul ei îngrozitor continuă în 2021

0
Irina Bara
Irina Bara

Prima „rachetă“ a României, în confruntarea pentru menţinerea în Grupa Mondială a „Billie Jean King Cup“, e o jucătoare care, în acest sezon, n-a bătut pe nimeni!

Când s-au anunţat cele două loturi ale României şi Italiei pentru duelul de la Sala Polivalentă, la Cluj, iar Irina Bara a fost prezentată drept jucătoarea noastră cu cel mai bun clasament, era evident că tricolorele vor avea o misiune infernală, în acest weekend.

Asta pentru că cifrele Irinei Bara sunt groaznice în 2021, în circuitul feminin: cinci meciuri, cinci înfrângeri şi doar trei seturi câştigate. În ciuda acestui bilanţ, căpitanul Monica Niculescu a decis ca Irina să fie prima jucătoare trimisă pe teren, în duelul cu Italia.

Sportiva de 26 de ani a înfruntat a treia „rachetă“ a Italiei: Elisabetta Cocciaretto (20 de ani, 111 WTA).

Primul set a fost dominat, categoric, de Cocciaretto! Care, pur şi simplu, a zburdat pe teren, după ce Irina şi-a făcut serviciul pentru 1-1. Au urmat cinci game-uri luate la rând de italianca de 20 de ani, care a închis setul, 6-1, în 35 de minute.

Actul secund părea că va fi o copie a celui de deschidere, însă în sens invers. Pentru că, de această dată, Irina Bara a pornit excelent, ajungând la 3-0. Cocciaretto a egalat însă (3-3), după care, la scorul de 4-4, a realizat break-ul: 5-4. Imediat, Elisabetta şi-a făcut serviciul pentru a triumfa, în minimum de seturi, 6-1, 6-4, după o oră şi 29 de minute.

CITEŞTE ŞI:

România - Italia 0-1: Irina Bara, explicaţiile unui eşec fără drept de apel la Cluj