La feminin o avem pe Simona Halep, la masculin defilăm cu Florin Mergea. Românul a câştigat proba de dublu a turneului ATP de la Viena

0
Florin Mergea, la primul troufeu ATP câştigat în carieră FOTO atpworldtour.org

Perechea formată din Florin Mergea şi cehul Lukas Rosol a câştigat proba de dublu a turneului ATP de Viena, acesta fiind primul trofeu ATP din carieră pentru român.

Perechea Florin Mergea/Lukas Rosol (România/Cehia) s-a impus după o oră şi zece minute de joc în finala turneului ATP de la Viena în faţa cuplului format din Julian Knowle / Daniel Nestor (Austria / Canada), cap de serie numărul 3. Mergea şi Rosol au câştigat partida în două seturi, scor 7-5, 6-4. Graţie acestui succes, cei doi tenismeni vor primi 250 de puncte ATP în clasamentului de dublu şi vor împărţi suma de 27.500 de euro oferită de organizatori.

De menţionat că pentru Florin Mergea succesul din Austria este primul din carieră în circuitul ATP. Românul se află pe locul 66 ATP la dublu. Potrivit site-ului atpworldtour.com, Mergea a câştigat până acum din tenis suma de 268.851 de euro.