Irina Begu s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Cleveland

0

Jucătoarea de tenis Irina Begu a reușit să se califice în optimile de finală ale turmneului WTA 250 de la Cleveland, Ohio (SUA). Românca a trecut de americanca Peyton Stearns (365 WTA) după o oră și 24 de minute de joc, cu scorul de 6-4, 6-4.

Irina Begu
Irina Begu

Irina Begu s-a calificat în optimi la Cleveland după un meci în care a reușit să aibă nu mai puțin de 9 ași. Românca a fost condusă cu scorul de 2-0 în setul secund, dar a revenit în forță și nu i-a dat mari șanse adversarei sale, beneficiară a unui wildcard.

Irina Begu, a cincea favorită a turneului de la Cleveland

Jucătoarea româncă este cotată cu a cincea șansă la câștigarea turneului de la Ohio, SUA. Victoria de duminică seară i-a asigurat un cec în valoare de 4.100 de dolari și 30 de puncte WTA.

În turul secund Begu o va întâlni pe câștigătoarea dintre americanca Sofia Kenin și o jucătoare care va veni din calificări.

Turneul WTA 250 de la Cleveland, Ohio este dotat cu premii totale de 2551.750 de dolari.