Ilie Nastase a "batut-o" pe elvetianca Martina Hingis in setul sase
0* Corespondenta de la Adrian Macarie, trimisul nostru special la Paris - * Fostul jucator roman de tenis, campion la Paris in 1973, a dat ieri sute de autografe, cu mult mai multe decat fosta lidera a clasamentului WTA * Nastase debuteaza azi in "Trofeul Legendelor", competitie rezervata veteranilor, pe care a castigat-o acum trei ani
Dupa ce, duminica seara, Virginia Ruzici, singura romanca din istoria tenisului mondial care a castigat turneul de la Roland Garros, a dat autografe spectatorilor prezenti la editia din acest an a French Open, ieri i-a venit randul lui Ilie Nastase. Romanul, campion la Paris in 1973, desi a stat la aceeasi masa cu elvetianca Martina Hingis, de doua ori finalista la Roland Garros, a avut cel mai mare succes, castigand, detasat, "al saselea set", asa cum au denumit francezii aceste actiuni. Desi semna in mare viteza pe fotografii, mingi, reviste, sepci sau, pur si simplu, pe bucati de hartie, Ilie a mai ramas sa dea autografe si dupa ce Hingis s-a ridicat si a plecat. "Tu ai mai mult succes pentru ca ai castigat aici", i-a spus elvetianca compatriotului nostru, care a replicat: "Dar ce, tu nu au castigat?!". In momentul in care a aflat ca Hingis a fost doar finalista, si inca de doua ori, Ilie i-a spus sa stea linistita, ca nu este obligatoriu sa castigi Roland Garros-ul ca sa fii faimos si lumea sa te iubeasca. Intre doua sesiuni de autografe, Ilie a dat cateva interviuri la televiziune, in care a spus ca de la inceput a tinut cu Roger Federer, dar ca, acum, dupa ce s-a inselat, spera ca macar Marat Safin sa castige turneul de la Paris. Altfel, compatriotul nostru va intra in concurs astazi, el urmand sa participe, impreuna cu argentinianul Jose Luis Clerc, in "Trofeul Legendelor", turneu rezervat veteranilor, la categoria de varsta "peste 45 de ani". Ilie Nastase a participat in fiecare an la acest popular turneu, pe care, de altfel, l-a si castigat in 2001, cand facea pereche cu australianul Peter McNamara. In alta ordine de idei, doua din cele trei jucatoare din Romania intrate pe tabloul principal in turneul rezervat junioarelor au trecut, fara prea mari emotii, de primul tur. Duminica seara, Monica Niculescu, una dintre favoritele competitiei, a avut nevoie de 58 de minute si doua seturi, 6-1, 6-3, pentru a trece de jucatoarea americana Yasmin Schnack. In turul secund, Monica va intalni o jucatoare din Germania, Korina Perkovic. Ieri, intr-un alt meci fara probleme, Madalina Gojnea s-a impus clar, 6-0, 6-4, in fata nemtoaicei Laura Siegemund, pentru a o intalni in turul secund pe ucraineanca Olga Savchuk, cea care, in primul tur, a eliminat-o pe favorita cu numarul doi, slovaca Jarmila Gajdosova. Din pacate pentru ea, Agnes Szatmari, cea de-a treia junioara din Romania, s-a oprit in primul tur, fiind eliminata in trei seturi, 2-6, 6-1, 3-6, de frantuzoaica Violette Huck. Astfel, compatrioata noastra a parasit turneul la simplu, dar a ramas in competitie la dublu, unde face pereche cu o alta jucatoare pe nume Agnes, Szavay, insa, din Ungaria. In turneul seniorilor, Gustavo Kuerten e in mars fortat spre cel de-al patrulea titlu. De numai trei seturi a avut nevoie brazilianul pentru a-si asigura un loc in sferturile de finala. Dupa ce l-a eliminat fara drept de apel pe elvetianul Roger Federer, liderul clasamentului mondial, Kuerten a devenit principalul favorit la castigarea titlului si, din aceasta postura, el l-a spulberat pe spaniolul Felicano Lopez, pe care l-a eliminat in 113 minute si trei seturi, 6-3, 7-5, 6-4.
























































