Gest de noblețe al lui Casillas la Finala CE 2012 / Spaniolul i-a cerut tușierului să oprească meciul în semn de respect pentru Italia

0
Mediafax | Casillas este considerat unul dintre cei mai corecți fotbaliști

Casillas își confirmă renumele de unul dintre cei mai fair-play fotbaliști.

Iker Casillas i-a cerut tușierului de la finala Campionatului European să oprească meciul. Gestul căpitanului naționalei a fost în semn de respect pentru Italia. Spania conducea Italia cu 4-0 după reușita lui Juan Mata, care a închis scorul în fața italienilor, iar centralul prelungise inițial partida cu câteva minute. La sugestia lui Iker, arbitrul principal, Pedro Proenca, a fluierat finalul meciului, oficializând scorul de 4-0 în favoarea Spaniei.

Squadra Azzurra a rămas în 10 jucători din minutul 60, în urma accidentării lui Thiago Motta, proaspăt intrat pe teren. Cum Prandelli efectuase deja toate cele trei schimbări, Italia a fost nevoie să joacă ultimele 30 de minute cu un jucător în minus.

Gestul lui Casillas i-a impresionat pe italieni, care l-au lăudat pe site-urile de socializare.