Gabriela Szabo sufera de oboseala cronica

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Atleta Gabriela Szabo a declarat, ieri, ca, in urma controalelor pe care le-a efectuat, diagnosticul pus de medici este de oboseala cronica. "Am facut mai multe analize in strainatate, iar medicii

Atleta Gabriela Szabo a declarat, ieri, ca, in urma controalelor pe care le-a efectuat, diagnosticul pus de medici este de oboseala cronica. "Am facut mai multe analize in strainatate, iar medicii mi-au spus ca sufar de oboseala cronica. Nu pot sa spun cand voi fi apta sa reincep antrenamentele, deoarece starea aceasta de oboseala poate disparea in cateva zile sau in cateva luni", a declarat Szabo. Atleta romana spune ca una dintre cauzele starii de oboseala ar putea fi prezenta unei cantitati prea mare de fier in organism. "Medicii de la clinica din Freiburg au descoperit un depozit de fier la ficat, care ar putea fi cauza oboselii. Mi s-a spus ca este probabil sa-mi lipseasca o enzima care ar trebui sa metabolizeze fierul, dar inca nu se stie nimic sigur. Peste doua luni urmeaza sa merg din nou in Germania pentru alte analize", a afirmat sportiva. Szabo a adaugat ca a fost foarte surprinsa de esecul de la Campionatele Mondiale de la Paris, unde s-a clasat abia pe locul 11 in proba de 5000 de metri. "Nici nu concepeam sa ma intorc fara medalie de la Paris. Stiam ca ar fi foarte greu sa obtin aurul, dar eram convinsa ca voi urca pe podium. Ceva s-a intamplat si inca nu stiu exact ce anume. Poate ca am exagerat si eu la antrenamente si nu l-am mai ascultat pe antrenor, in sensul ca daca mi se spunea sa alerg 10 kilometri, eu alergam 14", a afirmat atleta.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite