Fotbalistii stelisti s-au uitat la delfini, Gigi Becali s-a rugat la biserica

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

- Corespondenta de la Adrian MACARIE, trimisul nostru special in Spania * Stelistii au petrecut ieri aproape doua ore in cel mai mare oceanarium din Europa, "L'Oceanografic" * Gigi Becali s-a rugat pentru Steaua ieri dimineata, la Catedrala "Sfanta Maria" din Valencia * Patronul stelist a impartit, asa cum a promis, 300 de bilete romanilor din Valencia

Constient ca meciul de aseara este cel mai important din cariera sa de antrenor, italianul Walter Zenga a facut tot posibilul ca sa-i pregateasca pe stelisti pentru intalnire. Dupa ce i-a invatat tot ce-i putea invata din punct de vedere tactic, Zenga a incercat sa le creeze elevilor sai o stare de multumire si confort care sa-i faca sa joace fotbal de placere. Din aceste considerente nu i-a "omorat" cu antrenamentele sau cu discutiile tehnice si i-a lasat destul de liberi. Stelistii s-au plimbat marti vreo doua ore prin centrul orasului, iar ieri au mai petrecut doua ore in cel mai mare oceanarium din Europa, "L'Oceanografic". Deschis acum doi ani, el a fost vizitat pana acum de peste 3,5 milioane de turisti, in ciuda faptului ca un bilet costa aproape 22 de euro. Spaniolii se lauda ca au cei mai frumosi delfini din lume, iar spectacolele pe care acestia le dau in fiecare zi chiar i-au impresionat pe fotbalisti. Dupa aceasta plimbare ei s-au intors la hotel pentru pranz si odihna, antrenorul Zenga solicitand ziaristilor romani, pe un ton politicos, e adevarat, sa paraseasca holul hotelului, promitandu-ne ca vom putea vorbi cu oricare dintre fotbalisti dupa meci. Exact in momentul in care jucatorii coborau din autocar in fata hotelului, patronul Gigi Becali se urca intr-un Mercedes inchiriat care l-a dus la Catedrala "Sfanta Maria", din centrul orasului, unul dintre cele mai importante puncte de atractie pentru turisti. Dar Gigi Becali nu s-a dus acolo ca sa admire edificiul construit la sfarsitul secolului al XIII-lea, ci ca sa se roage pentru Steaua. Patronul stelist a impartit cu darnicie bani cersetorilor convins ca acest lucru va purta noroc echipei sale, desi inaintea meciului spunea ca Steaua nu are cum sa piarda acest meci si ca va castiga la un gol diferenta. La hotel, de fiecare data cand era zarit in hol, Gigi Becali era rugat de suporterii romani sa se fotografieze impreuna sau sa dea autografe, toti solicitandu-i si bilete la meci, asa cum promisese inainte. "Am venit tocmai din Franta, cu masina, special ca sa vedem meciul pentru ca suntem stelisti de mici copii", au spus patru tineri plecati de multi ani din Romania, "si am auzit ca Gigi Becali da bilete gratuite la meci, asa ca am venit sa luam si noi. Oricum, chiar daca nu ne dadea ne cumparam singuri, pentru ca nu am condus mii de kilometri ca sa nu intram pe stadion". Acestia erau cativa dintre cei care au facut galerie Stelei aseara, oficialii romani estimand la 600 numarul suporterilor Stelei in meciul de aseara. "Cam 150 de romani au plecat pe cont propriu in Spania, alti 100 au venit cu noi cu avionul, iar aici, in Spania, am oferit gratis 300 de bilete romanilor care locuiesc in Valencia", spunea ieri Sorin Cojocaru, ofiterul de presa al echipei Steaua. "Si, daca-i punem la socoteala si pe cei care si-au cumparat bilete de aici, atunci este clar ca o sa fie peste 600 de romani in tribunele de pe Mestalla".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite