Newcastle United, victorie zdrobitoare în fața francezilor de la PSG. Toate rezultatele din Liga Campionilor

0

Newcastle United a învins Paris Saint-Germain cu scorul de 4-1, miercuri seara, în primul său meci jucat pe stadionul St James Park în ultimii 20 de ani în grupele Ligii Campionilor la fotbal, scrie Agerpres.

Newcastle a zdrobit PSG FOTO Profimedia

Newcastle s-a impus prin golurile înscrise de Miguel Almiron (17), Dan Burn (39), Sean Longstaff (50) şi Fabian Schaer (90+1), în timp ce golul PSG a fost marcat de Lucas Hernandez (56).

Manchester City, campioana en titre, şi FC Barcelona au câștigat în deplasare.

City a câștigat cu 3-1 de RB Leipzig

City a câștigat cu 3-1 de RB Leipzig, victoria a devenit sigură spre finalul partidei. Echipa antrenată de Pep Guardiola a deschis scorul prin Phil Foden (25), Leipzig a egalat prin Lois Openda (48), dar ''cetăţenii'' au trecut în avantaj pe final prin argentinianul Julian Alvarez (84) şi belgianul Jeremy Doku (90+2).

FC Barcelona a învins-o pe FC Porto cu 1-0

FC Barcelona a învins-o pe FC Porto cu 1-0, prin golul marcat de Ferran Torres (45+1), care l-a înlocuit pe Robert Lewandowski în prima repriză. Barcelona a încheiat meciul în zece oameni, Gavi primind al doilea cartonaş galben (90+3).

Cu ocazia partidei de pe ''Dragao'', Lamine Yamal (FC Barcelona) a devenit, la 16 ani şi 83 de zile, cel mai tânăr jucător care dispută un meci ca titular în UEFA Champions League. Yamal a doborât recordul anterior al nigerianului Celestine Babayaro, care a jucat la 16 ani şi 86 de zile pentru Anderlecht, contra Stelei Bucureşti, în noiembrie 1994.

Lazio câștigătoare în fața Celtic

Lazio a câştigat la Glasgow, 2-1 cu Celtic, printr-un gol înscris de spaniolul Pedro Rodriguez în minutele adiţionale (90+6). Rodriguez a fost introdus pe gazon în min. 84. Celtic a deschis scorul, prin japonezul Kyogo Furuhashi (12), dar uruguayanul Matias Vecino (29) a restabilit egalitatea. Celtic a înscris prin Palma în min. 81, dar golul a fost anulat de VAR.

Borussia Dortmund remiză cu AC Milan

Borussia Dortmund a făcut remiză cu AC Milan, 0-0, ambele echipe doreau prima victorie, dar şi a primului gol în acest sezon de Champions League.

Steaua Roşie și Young Boys Berna egal

Steaua Roşie și Young Boys Berna au terminat partida la egalitate, 2-2, la Belgrad. Campioana Serbiei a deschis scorul prin Cherif Ndiaye (35), dar oaspeţii au marcat apoi de două ori la rând în a doua repriză, prin Filip Ugrinic (48) şi Cedric Itten (61 - penalty). Osman Bukari (88) a stabilit scorul final.

Rezultatele de miercuri:

Grupa E

Atletico Madrid - Feyenoord Rotterdam 3-2

Au marcat: Alvaro Morata 12, 47, Antoine Griezmann 45+4, respectiv Mario Hermoso 7 (autogol), David Hancko 34.

Celtic Glasgow - Lazio Roma 1-2

Au marcat: Kyogo Furuhashi 12, respectiv Matias Vecino 29, Pedro Rodriguez 90+6.

Newcastle United - Paris Saint-Germain 4-1

Au marcat: Miguel Almiron 17, Dan Burn 39, Sean Longstaff 50, Fabian Schaer 90+1, respectiv Lucas Hernandez 56.

Steaua Roşie Belgrad - Young Boys Berna 2-2

Au marcat: Cherif Ndiaye 35, Osman Bukari 88, respectiv Filip Ugrinic 48, Cedric Itten 61 - penalty.

RB Leipzig - Manchester City 1-3

Au marcat: Lois Openda 48, respectiv Phil Foden 25, Julian Alvarez 84, Jeremy Doku 90+2.

Royal Antwerp - Şahtior Doneţk 2-3

Au marcat: Arbnor Muja 3, Michel-Ange Balikwisha 33, repectiv Danilo Sikan 48, 76, ,Iaroslav Rakiţki 71.

Toby Alderweireld (Antwerp) a ratat un penalty în min. 90+7 (şut pe lângă).

FC Porto - FC Barcelona 0-1

A marcat: Ferran Torres 45+1.

Cartonaş roşu: Gavi (FC Barcelona, 90+3).

Clasament

1 FC Barcelona 2 2 0 0 6-0 6

2 FC Porto 2 1 0 1 3-2 3

3 Şahtior Doneţk 2 1 0 1 4-5 3

4 Royal Antwerp 2 0 0 2 2-8 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte