Fosti medaliati olimpici, o "pantera" neagra impresariata de Don King si un bodigard sarb s-au luat la pumni in "Noaptea Campionilor"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Nasa" lui Nichita, "Savarina", a facut egal cu o pugilista neinvinsa in Romania

Fosti medaliati olimpici si-au incrucisat - vineri seara - manusile in ring, la gala de box profesionist de la Iasi intitulata "Noaptea campionilor". "Este prima gala organizata vreodata de Federatia Romana de Box dupa ce boxul profesionist a fost oficializat printr-o hotarare de Guvern", dupa cum ne-a declarat Vasile Bita, presedintele Comisiei de Box Profesionist. Cinci din cele 9 dispute au fost considerate importante, fiind vorba de partidele disputate de "Savarina" si "Rusoaica"; "pantera Egobi impresariata de Don King si "tigrul" Manoljovic - fost gardian al comandantului Arkan; cel mai scund pugilist si un basarabean titrat; doi gardieni la restaurante concurente, precum si de "Englezul" si ocupantul locului 21 la box in Europa. Ploiesteanul Gheorghe Ghiompirica, cel mai scund boxer al galei (1,53 m), considerat un pugilist spectaculos, a castigat la categoria 57 de kg in fata titratului basarabean Timofei Scryabin (36 de ani), dublu castigator al centurii cu aur, vicecampion european, medaliat cu bronz la Olimpiada de la Seul si de 3 ori campion pentru fosta URSS. La categoria 110 kg s-au luat in pumni Marcel Beresoaie, care la 40 de ani a fost cel mai varstnic pugilist al galei, poreclit "George Foreman al Romaniei", si Costel Patriche (113 kg, cel mai greu pugilist din gala), cu 7 ani mai tanar decat adversarul. Desi Beresoaie a condus cu 3-1 in confruntarile dintre cei doi la amatori, "George Foreman" a fost invins la Iasi de Patriche. Pana acum, Beresoaie - medaliat cu bronz la europenele din 1991 la categoria semigrea - a boxat numai cu straini in peste 400 de meciuri de amatori si doar 9 la profesionisti. Cei doi, bodiguarzi la restaurante concurente din Bucuresti, au luptat din greu pentru victorie, meciul fiind castigat de Patriche, campion national la amatori, cu 10 meciuri la profesionisti. Beresoaie era cat pe ce sa cada peste masa arbitrilor. "Savarina", considerata "nasa" Nichitei - invinsa in prima repriza -, a revenit in ring, la confruntarea cu Mihaela Cijevschi poreclita "Rusoaica", ambele componente ale lotului national de box. "Rusoaica" s-a apucat de box in 1999, este neinvinsa in tara si asteapta gongul europenelor de la Milano. Anca Ionita, adica "Savarina" (18 ani), face box de la 11 ani, a boxat cu aproape toate cele 200 de fete din tara care practica acest sport si a devenit campioana nationala la categoria 54 kg in 2001 si la 60 kg in 2002. Dupa trei reprize a cate 2 minute, "Savarina" si "Rusoaica" au iesit la egalitate. Nigerianul Franklin Egobi, campionul mondial al greilor in versiunea IBF, a boxat cu sarbul Zoran Manoljovic, fost membru in trupele paramilitare supranumite "Tigri" si fost bodiguard al celebrului comandant Arkan in timpul razboiului din ex-spatiul iugoslav. Egobi, stabilit de un an in Romania, a fost impresariat de Don King, este un fost partener de antrenament cu Lenox Lewis, campion IBF al Africii, acum legitimat la FC Brasov. Vrea sa lupte in viitor la Local Kombat si poarta tricouri galbene inscriptionate "I love Ploiesti". Sarbul Manoljovic a fost in Legiunea Straina, medaliat cu bronz la europenele de amatori din '96, campion intercontinental la versiunea IBF si campion mondial in 2002 la versiunea WBN. Sarbul a fost invins de Egobi, desi a incercat in zadar sa invinga cu lovituri neregulamentare si sa isi oboseasca partenerul, in toate cele 6 reprize, cu propria greutate a corpului. Ieseanul Cristian Hodorogea, supranumit "Englezul", a luptat pentru victorie la categoria 64 kg cu cel mai cunoscut boxer profesionist din Romania dupa Leonard Doroftei, Vasile Dragomir. La cei 27 de ani, Dragomir ocupa locul 21 in Europa si 110 in lume. In ciuda numeroaselor victorii, Vasile Dragomir a abandonat in repriza a 7-a, fiind epuizat si cu arcada sparta de manusile lui Hodorogea (care boxeaza acum pentru un club din Londra). Organizatorii regalului de box de vineri seara spera ca Iasiul sa gazduiasca anual minimum sase gale "pentru a propulsa acest sport in sufletele iesenilor", dupa cum a precizat Vasile Catea, arbitru international, fost campion national de box si organizator al galei "Noaptea Campionilor".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite