Begu, bătută categoric la Indian Wells: Irina a făcut un prim set catastrofal, care i-a tăiat elanul

0
Irina Begu
Irina Begu

După două victorii în minimum de seturi la „BNP Paribas Open 2021“, a treia româncă din clasamentul WTA a avut un meci de coşmar în California.

Irina Begu (31 de ani, 61 WTA) a pornit excelent la Indian Wells, cu victorii scurte, cu Ferro (83 WTA) şi cu Teichmann (39 WTA). Din păcate, duminică seară, sportiva din România a fost de nerecunoscut în duelul cu Shelby Rogers (SUA, 28 de ani, 44 WTA).

În primul set, Begu a jucat, pur şi simplu, catastrofal: a luat doar nouă puncte şi a cedat cu 0-6, în 26 de minute! Abia în primul game din setul doi, românca a punctat pe tabelă, făcându-şi serviciul pentru 1-0. Degeaba însă! În al treilea game, Rogers a izbutit încă un break pentru 2-1, iar de aici şi-a croit drumul spre o victorie fără mari emoţii. A fost 6-0, 6-2 pentru jucătoarea din SUA, după o oră şi 12 minute.

Pentru parcursul ei de la Indian Wells, Begu va primi 51.895 de dolari.