Au invadat portul

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cicliştii din Turul Franţei s-au delectat, ieri, pe un traseu de vis, dar şi foarte uşor, încheiat în Montpellier. Rutierul Robert Hunter (30 de ani) este primul sportiv din Africa de

Cicliştii din Turul Franţei s-au delectat, ieri, pe un traseu de vis, dar şi foarte uşor, încheiat în Montpellier.

Rutierul Robert Hunter (30 de ani) este primul sportiv din Africa de Sud care se impune într-o etapă a Marii Bucle.

După o zi liniştită, caravana şi-a continuat ieri drumul odată cu o etapă scurtă, de 182 de kilometri şi fără niciun grad ridicat de dificultate, între oraşele Marseille şi Montpellier.

Chiar dacă s-au tot încercat destule evadări, nimeni nu a izbutit să se desprindă decisiv, rutierii dorind, practic, să admire în grup peisajele, încetinind parcă mai mult ritmul în zona viticolă de la Aimargue.

Cu trei kilometri înainte de finişul de la Montpellier, mai mulţi sprinteri au fost implicaţi într-un carambol venit pe o porţiune şerpuitoare a traseului. Un incident care a schimbat previziunile pentru finalul cursei. Câştigător a fost în cele din urmă sud-africanul Robert Hunter, învingător la o jumătate de roată în faţa elveţianului Cancellara, cel care a deţinut etape bune tricoul galben la începutul turului.

Robert Hunter a sprintat la timp

Acesta a fost primul succes al unui rutier sud-african într-o etapă a Marii Bucle. "Am tras tare pe ultimii 500 de metri. Am dat, practic, totul din mine pentru a ieşi primul. Sunt extrem de fericit de ceea ce am realizat astăzi. De mult aşteptam acest moment. Sper ca până la finalul Turului să mai am şansa să mă mai bat pentru primul loc într-una dintre etapele viitoare", a declarat, la final, Robert Hunter.

Cursa de ieri nu a modificat nimic însă în clasamentul general, danezul Rasmussen rămânând cu tricoul galben, la o distanţă de 2'35'' în faţa ocupantului poziţiei secunde, spaniolul Valverde. În continuare accidentat, favoritul Vinokourov a terminat ieri în pluton. Turul Franţei continuă astăzi cu etapa a 12-a, una tot scurtă, de 178,5 km, cu o singură căţărare cu grad ridicat de dificultate, între Montpellier şi Castres.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite