"Arbitrul a omorat Romania in meciul cu Tara Galilor"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Directorul tehnic al echipei nationale de rugby a Romaniei, francezul Robert Antonin, a declarat, joi, in cadrul unei conferinte de presa, ca arbitrul neo-zeelandez Kelvin Deaker "a omorat Romania"

Directorul tehnic al echipei nationale de rugby a Romaniei, francezul Robert Antonin, a declarat, joi, in cadrul unei conferinte de presa, ca arbitrul neo-zeelandez Kelvin Deaker "a omorat Romania" prin greselile pe care le-a facut in partida-test cu Tara Galilor, scor 66-7. "Arbitrul a omorat Romania in meciul cu Tara Galilor. Proportia infrangerii din meciul cu Tara Galilor are trei cauze: greselile din aparare, momentele de dominare in care nu am fost eficienti in atac si, cu parere de rau, prestatia arbitrului neo-zeelandez, care a acordat trei eseuri in urma unor greseli tehnice. Cu un arbitraj corect, Tara Galilor nu ar fi inscris mai mult de 40-50 de puncte, iar Romania ar fi marcat 10-15 puncte", a spus Antonin. Antrenorul echipei nationale, Daniel Santamans, considera ca infrangerea de la Cardiff se datoreaza diferentei prea mari dintre echipele din primul esalon valoric si cel de-al doilea, "de unde fac parte Romania si Japonia". Capitanul echipei nationale de rugby, Alin Petrache, considera ca evolutia tricolorilor a fost buna in partida cu Tara Galilor. "Am jucat bine cu Tara Galilor, dar am fost depasiti. Fiecare greseala ne-a costat cate un eseu", a mai spus Petrache. Internationalul roman a declarat ca "stejarii" vor face totul pentru a castiga, sambata, partida cu Japonia. "Incercam sa continuam ceea ce am inceput in meciul cu Italia. Nu ma gandesc la faptul ca Japonia ar putea sa ne puna probleme", a mai spus Petrache.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite