UDMR - preocupata de soarta romanilor din Ungaria

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Marko Bela, liderul UDMR, insotit de presedintele executiv Takacs Csaba si vicepresedintele Szep Gyula, a efectuat vineri, 15 noiembrie, o vizita la Gyula, in Ungaria, unde s-a intalnit cu

Marko Bela, liderul UDMR, insotit de presedintele executiv Takacs Csaba si vicepresedintele Szep Gyula, a efectuat vineri, 15 noiembrie, o vizita la Gyula, in Ungaria, unde s-a intalnit cu reprezentantii Autoguvernarii pe Tara a Romanilor din Ungaria. In cadrul conferintei de presa de la Gyula, Marko Bela a declarat ca este un adept al parteneriatului si este tot atat de preocupat de soarta minoritarilor maghiari din Romania, ca si de cea a minoritarilor romani din Ungaria. Este foarte important ca in problema minoritatilor sa se aplice normele europene, a mai spus Marko Bela. Liderul UDMR l-a asigurat pe Traian Cresta, presedintele Autoguvernarii pe Tara a Romanilor din Ungaria, ca UDMR se va implica in mod responsabil si va face demersuri pe langa Guvernul Medgyessy pentru modificarea Legii minoritatilor si identificarea unor solutii adecvate, astfel incat si romanii din Ungaria sa fie reprezentati in institutiile centrale ale statului, inclusiv in Parlament. De asemenea, Marko Bela a apreciat eforturile comunitatii romanesti din Ungaria pentru dezvoltarea invatamantului in limba materna, pastrarea nealterata a valorilor culturale, traditionale si crestinesti.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite