Puterea si Opozitia - impreuna pentru Rusia

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Intalnirea convocata de presedintele Ion Iliescu cu sefii partidelor parlamentare, pentru consultari in vederea incheierii Tratatului de baza cu Rusia, a inceput, ieri, la ora 17, la Cotroceni.

Intalnirea convocata de presedintele Ion Iliescu cu sefii partidelor parlamentare, pentru consultari in vederea incheierii Tratatului de baza cu Rusia, a inceput, ieri, la ora 17, la Cotroceni. Presedintele a intrat in salonul ambasadorilor cu o usoara intarziere si a dat mana cu toti cei prezenti. Se aflau in sala primul-ministru Adrian Nastase, presedintii celor doua Camere, Nicolae Vacaroiu si Valer Dorneanu, ministrul de Externe, Mircea Geoana, Cristian Diaconescu, secretar de stat in MAE, Corneliu Vadim Tudor, presedintele PRM, si vicepresedintele PRM, Corneliu Ciontu, Verestoy Attila si Gyorgy Tokay - vicepresedinti UDMR, Teodor Melescanu si Andrei Chiliman (care l-a inlocuit pe Valeriu Stoica, retinut la sedinta de partid) - PNL, Dan Voiculescu si Dinu Marin, presedintele si vicepresedintele PUR, Dorel Dorian si Varujan Pambuccian, reprezentantii grupului parlamentar al minoritatilor, Traian Basescu si Bogdan Niculescu Duvaz, presedintele si vicepresedintele PD, Gheorghe Zaman, Octavian Stireanu, Corina Cretu, consilieri prezidentiali, si Nicolae Serban, consilier de stat la Palatul Cotroceni. Liderii politici primisera de ieri dimineata textul Tratatului de baza si al Declaratiei. Seful statului a spus, la inceputul intrevederii, ca finalizarea tratatului cu Rusia "este un moment major de politica externa" in fata caruia divergentele se estompeaza. Ion Iliescu urma sa faca un anunt dupa incheierea intrevederii, la ora 20.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite