PSD si UDMR s-au inteles asupra retrocedarii bunurilor bisericesti
0Guvernul va depune, pana la 30 aprilie, la Parlament, proiectul privind restituirea bunurilor bisericesti, a declarat, miercuri, vicepresedintele executiv al UDMR Laszlo Borbely, aratand ca aceasta
Guvernul va depune, pana la 30 aprilie, la Parlament, proiectul privind restituirea bunurilor bisericesti, a declarat, miercuri, vicepresedintele executiv al UDMR Laszlo Borbely, aratand ca aceasta precizare a fost facuta de premierul Adrian Nastase la intalnirea cu o delegatie UDMR. O delegatie a UDMR, impreuna cu episcopi ai Bisericii Reformate, Catolice, Unitariene, s-a intalnit, miercuri, cu premierul, pentru a discuta problema restituirii bunurilor bisericesti. Laszlo Borbely, membru al delegatiei Uniunii, a aratat ca, potrivit primului-ministru, comisia mixta UDMR - Guvern care lucreaza la acest proiect il va finaliza pana la data de 19 aprilie, astfel incat la sfarsitul lunii sa fie depus la Parlament. Borbely a precizat ca la intalnirea cu premierul s-a convenit ca, in baza ordonantelor in vigoare care reglementeaza restituirea unor imobile apartinand bisericilor, sa fie retrocedate, in termen de 2-3 saptamani, acestor biserici pana la 8-10 cladiri. "Acolo unde zidurile bisericilor au fost daramate in timpul comunismului, Bisericile Catolica, Ortodoxa si Unitariana vor primi un ajutor din fondul de investitie al Guvernului", a mai spus liderul UDMR referitor la discutiile cu premierul. Laszlo Borbely a aratat ca, la intalnire, s-a discutat si despre salarizarea clerului, stabilindu-se ca UDMR sa prezinte, saptamana viitoare, propuneri in acest sens.























































