Presedintele vrea "sa faca ceva" impotriva sifilisului
0Dupa vizitele sale in judete mai rasarite, cum ar fi Cluj si Harghita, presedintele Ion Iliescu a ajuns, ieri, in Constanta. Dupa o oprire de lucru, deschisa cu onor militar, la Centrala nucleara
Dupa vizitele sale in judete mai rasarite, cum ar fi Cluj si Harghita, presedintele Ion Iliescu a ajuns, ieri, in Constanta. Dupa o oprire de lucru, deschisa cu onor militar, la Centrala nucleara electrica de la Cernavoda, seful statului a inaugurat Spitalul orasenesc din Cernavoda si s-a oprit la Medgidia. Nicaieri, saracia nu l-a ocolit. La spital, ministrul Sanatatii Daniela Bartos i-a strecurat la ureche ca se afla in judetul fruntas pe tara la cazuri de sifilis. "Trebuie sa facem ceva", a raspuns, afectat, dar depasit, Ion Iliescu. Spitalul este o investitie in valoare de 63,54 miliarde de lei, utilat cu un laborator pentru asistenta medicala in caz de accident nuclear. In fata spitalului, elevi, pensionari, oameni de la marginea orasului ridicati pe patule de porumb, in fata casei, sa-l vada mai bine pe presedinte. In asteptarea sa, elevii de la Liceul energetic, veniti din proprie initiativa, agitau garoafe si dansau pe muzica disco, care rasuna din cele doua boxe de langa scarile spitalului. Odata ajuns intre ei, presedintele i-a incurajat pe elevi sa se pregateasca, i-a intrebat daca au calculatoare. "O indexare substantiala a pensiilor!", i-a strigat un batran, dupa ce i-a strans mana. Presedintele a zambit, a facut o pauza si i-a raspuns ca totul depinde de economie. Ca nicaieri pana acum, la Medgidia - oras cu somaj mare - sute de oameni au iesit pe trotuare intr-un miting spontan, ca sa faca din maini coloanei prezidentiale. Ion Iliescu s-a oprit la Medgidia si i-a lasat pe francezii de la Lafarge Romcim - urmatorul punct in program - sa-l astepte. "Trebuie sa fie un pret unitar la nivelul sistemului energetic national, ca sa se poata compensa investitiile mari, pentru cei care au consumuri de exploatare mici si investitiile relativ mai mici, dar cu consum de exploatare mult mai mare. La hidro, apa curge. Nu mai costa nimic, decat niste utilaje cu totul secundare. In timp ce o centrala termica consuma zilnic si carbune sau gaz sau petrol. Centrala nucleara are anumite avantaje, dar investitia e ideala. Depinde aici de cum calculezi amortizarile. De aceea, eu stiu ca s-au folosit asemenea proceduri, pentru ca era separat, dar asta este o greseala, pentru ca consuma din osanza tarii". Acesta a fost raspunsul dat de presedinte patronilor francezi de la Lafarge Romcim (firma care asigura 60% din productia interna de ciment) si care sugerasera ca ar vrea sa obtina energie electrica mai ieftina, de la Cernavoda. Presedintele a ascultat stoic prezentarea rezultatelor celor de la Lafarge. Ceea ce l-a deranjat foarte tare, insa nu si-a permis decat luxul unei mentiuni in conferinta de presa, a fost situatia personalului acestei fabrici. De la 2.270 de angajati, in 1997, Lafarge Romcim Medgidia a ajuns, in 2002, la 868 de angajati si mai vrea sa reduca pana la 725. Reprezentantul firmei a expus situatia si ca sa nu fie socul prea mare, a explicat ca au fost de fapt valuri de plecari voluntare, cu 25, 20 si 14 salarii brute incasate in compensatie. Pe fata presedintelui n-a aparut nici un zambet de intelegere. Astazi, seful statului se va afla la Mangalia si Constanta.























































