PNL cere PNA sa ancheteze sponsorizarea unei fundatii a PSD

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fundatia "Ialomita 2000" este sponsorizata de castigatorii licitatiei pentru programul "cornul si laptele"

PNL a cerut ieri Parchetului National Anticoruptie sa se sesizeze in legatura cu modul in care fundatia liderilor PSD Ialomita este sponsorizata de castigatorii licitatiei pentru programul "cornul si laptele". Potrivit liberalilor, Fundatia "Ialomita 2000" a fost infiintata in luna martie si chiar din primele secunde a beneficiat de marinimia PSD. Hotararea judecatoreasca de infiintare a fost data in aceeasi zi cu depunerea actelor la judecatorie, o sponsorizare de la BCR de 250 de milioane a asigurat un demaraj demn de partidul de guvernamant, iar patrimoniul a crescut gratie pozitiei in administratie pe care o au fondatorii, intr-un ritm aproape incredibil pentru o societate non- profit. Din luna mai pana in octombrie, "Ialomita 2000" s-a ales cu un spatiu comercial excelent pozitionat, de 300 mp, cumparat sub valoarea de inventar (nu mai incape vorba de valoarea de piata) chiar de la Primarie, precum si cu cabana turistica Misleanu, cumparata, in urma unei licitatii care a mers in sens invers, cu doar un miliard de lei. Demn de mentionat ar fi ca, in ambele cazuri, liderii PSD si-au vandut, practic, patrimoniul lor insile: presedintele comisiei care a organizat licitatia pentru spatiul comercial, primarul Ioan Pinter, este si membru in conducerea fundatiei, iar in cazul licitatiei pentru cabana Misleanu, presedintele comisiei a fost Cana Gheorghe, vice la Consiliul Judetean si membru in comitetul director al fundatiei. Cuiul povestii cu ONG-ul pesedistilor din Ialomita pare sa fie insa, potrivit liberalilor, modul in care fundatia continua sa stoarca bani de la firmele care castiga tot felul de licitatii, exemplul oferit ieri referindu-se la firma Derpan, castigatoarea comenzilor pentru programul "cornul si laptele" din judet. Pentru a demonstra ca firma toarna bani la partid imediat ce a castigat licitatia, un membru PNL a telefonat la sediul PSD Ialomita, unde a intrebat, in numele firmei Derpan, ce suma anume trebuie sa "verse" la partid, din miliardul pe care trebuia sa-l incaseze pentru laptele si cornul scolarilor. "250 de milioane" - i s-ar fi raspuns liberalului, care sustine ca intreaga convorbire a fost inregistrata. Reactia PSD nu s-a lasat ieri asteptata, dupa dezvaluirile liberalilor. Intr-un comunicat oparit trimis presei, ministrul Cozmanca precizeaza ca firma care a castigat comanda pentru lapte si cornuri a fost selectata prin licitatie electronica si ca acest fapt nu are nici o legatura cu sponsorizarea pesedistilor de catre firma castigatoare.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite