Motiunea PRM "Rosia Montana" respinsa de toate celelalte partide
0Camera Deputatilor a respins, ieri, motiunea simpla "Rosia Montana" in care semnatarii - 69 de parlamentari PRM, unul PD si un independent - cereau oprirea exploatarii aurifere realizate de consortiul
Camera Deputatilor a respins, ieri, motiunea simpla "Rosia Montana" in care semnatarii - 69 de parlamentari PRM, unul PD si un independent - cereau oprirea exploatarii aurifere realizate de consortiul canadian Gabriel Resources. In favoarea motiunii au votat doar 64 de parlamentari PRM - mai putin chiar decat cei care au semnat, toate celelalte grupuri parlamentare fiind impotriva. Ministrul Industriei, Dan Ioan Popescu, a declarat ca decizia politica de concesionare a exploatarii de la Rosia Montana a fost luata de fosta guvernare - prin semnaturile lui Radu Berceanu, fost vicepresedinte PD, si Dan Radu Rusanu, membru marcant al PNL - dar acest proiect este "al Romaniei". Popescu a explicat ca majoritatea exploatarilor din Europa si chiar si din Statele Unite, utilizeaza cianuri pentru a recupera aurul si argintul, iar proiectul de la Rosia Montana prevede ca cianurile eliberate in mediu vor fi mult sub cerintele internationale. Ministrul Industriei a mai sustinut ca, oricum, acest proiect era unica sansa a minerilor din regiune, intrucat cultivarea plantelor medicinale, colectarea fructelor de padure sau amenajarea unor ciupercarii erau simple "perspective iluzorii". UDMR a fost singura formatiune politica care a acceptat unele din punctele de vedere exprimate in motiunea PRM, aratand ca utilizarea cianurilor este interzisa in unele din statele SUA, precum Montana si Colorado. Totusi, UDMR a anuntat ca nu va vota motiunea PRM, intrucat este "xenofoba" si ar pune sub semnul intrebarii investitiile straine din Romania. Desi direct vizat, fostul ministru al Industriei, deputatul PD Radu Berceanu, a lipsit de la dezbaterea acestei motiuni.























































