Laszlo Tokes: UDMR seamănă cu fostul FSN
0Episcopul reformat Laszlo Tokes a declarat sâmbătă, la o întâlnire cu presa timişoreană, că UDMR îşi merită soarta de a nu fi intrat la guvernare, transmite Agerpres.
"Nu vreau să-i jignesc pe alegătorii maghiari şi pe membrii de rând ai Uniunii, dar nu au avut pe cine vota. A fost doar un vot etnic, ei au votat din obişnuinţă, deşi conducerea centrală nu a meritat acest vot", a spus europarlamentarul.
Tokes Laszlo a mai afirmat că actuala conducere centrală a UDMR seamănă cu fostul FSN postdecembrist.
"Ce îngâmfare! Nu este nevoie de UDMR la putere. Scrie în Biblie aşa ceva? Putem face politică şi în afara Guvernului. UDMR trebuie să se trezească!", a conchis Tokes.























































