Băsescu: "Duşmanii mă acuză cu ochii bulbucaţi"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

şeful statului a afirmat că nu a încălcat niciodată Legea fundamentală şi că "încearcă să-şi facă un mod de viaţă, în activitatea oficială", din respectarea acesteia. Băsescu i-a

şeful statului a afirmat că nu a încălcat niciodată Legea fundamentală şi că "încearcă să-şi facă un mod de viaţă, în activitatea oficială", din respectarea acesteia. Băsescu i-a criticat pe oamenii politici şi ziariştii care îl acuză, "cu ochii bulbucaţi", că forţează în anumite cazuri limitele constituţionale, apreciind că Legea fundamentală este "cartea de căpătâi a fiecărui preşedinte".
"Această mamă a legilor ne-a permis să progresăm pentru a fi astăzi la câteva zile de integrarea europeană", a ţinut să sublinieze şeful statului, apreciind că românii cunosc prea puţin Constituţia.
El consideră că, în cazul în care cetăţenii ar studia mai atent Legea fundamentală, "democraţia românească s-ar consolida mult mai rapid".
Preşedintele Traian Băsescu a participat ieri-seară la sărbătorirea Zilei Constituţiei, eveniment care s-a desfăşurat la Palatul Parlamentului. (George Rădulescu)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite